Počet obětí nového koronaviru v Íránu stoupl o dalších 129 lidí. Celkem si tak nemoc COVID-19 v islámské republice vyžádala 853 mrtvých z 14.991 nakažených. Informovala o tom dnes íránská státní televize. Koronavirus se nevyhnul ani íránské státní správě.
Nemoci dnes podlehl osmasedmdesátiletý člen náboženské rady, která má na starosti výběr íránského duchovního vůdce, informovala o tom agentura AP. Skutečná bilance nakažených a mrtvých v Íránu může ale podle odborníků být vyšší, je totiž možné, že íránské úřady bilanci úmyslně zkreslují.
Bahrajn mezitím oznámil, že koronavirem způsobené nemoci COVID-19 v zemi podlehl pětašedesátiletý občan, který měl i jiné zdravotní potíže. Podle agentury Reuters jde o první úmrtí na koronavirus v zemi.
Státy po celém Blízkém východě zavedly opatření, jejichž cílem je šíření nákazy zastavit. Uzavřeny proto byly v mnoha zemích školy, univerzity a modlitební místa. Zrušeny byly veřejné akce a zavedena cestovní omezení, která se zejména dotkla letecké dopravy.
V Dubaji dnes s okamžitou platností zavřeli bary až do konce března, uvedla agentura Reuters.
Irácké úřady v neděli oznámily, že bude v zemi kvůli koronaviru od úterního včera týden platit v určených hodinách platit zákaz vycházení. Lidé v Bagdádu následně vzali obchody s potravinami útokem. Irácké ministerstvo zdravotnictví dosud evidovalo 124 nakažených a devět úmrtí.
Libanonská vláda mezitím v neděli večer ohlásila karanténní opatření. Od minulého týdne jsou v zemi uzavřeny restaurace, kavárny a bary. Země dosud zaznamenala 99 případů nákazy koronavirem a tří úmrtí.
U mnoha lidí nový koronavirus provází jen mírné či středně vážné příznaky, jako jsou teplota a kašel. U některých, zejména starších osob a lidí s jinými zdravotními potížemi, může ale nemoc mít mnohem vážnější průběh a být provázena zápalem plic. Většina nakažených se zotaví. U lidí s mírným průběhem to trvá zhruba dva týdny, u těžších případů to může být i šest týdnů, připomíná AP.
Íránské agentury Fars a Tasním dnes informovaly, že ajatolláh Hašem Basají, níže postavený a umírněný člen íránské náboženské rady, zemřel na COVID-19. Rada má na starosti jmenování i případné odvolání náboženského vůdce Íránu, který má v politických záležitostech islámské republiky poslední slovo.
Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, kterému je 80 let a který je u moci od roku 1989, měl na nedávné veřejné akci na rukou hygienické rukavice. Úřady to vysvětlovaly nutností prevence. Novým koronavirem se už v Íránu nakazili členové kabinetu, poslanci, příslušníci revolučních gard a představitelé ministerstva zdravotnictví.
Po celém světě se novým koronavirem nakazilo skoro 170.000 lidí, přes 77.000 se uzdravilo a přes 6500 nemoci podlehlo.
V neděli představitel íránského úřadu, který má na starosti boj s koronavirem, vyjádřil obavy z toho, že stále stoupající počet nakažených povede k přetížení íránského zdravotnictví. Írán má podle AP zhruba 110.000 nemocničních lůžek, z nichž 30.000 je v hlavním městě Teheránu. Úřady se však zavázaly, že zřídí nové polní nemocnice.
Navzdory stoupajícímu počtu obětí, však Íránci obavy z koronaviru podle AP berou na lehkou váhu. Ulice Teheránu byly v neděli plné nakupujících lidí, kteří si však nedělali zásoby.
Jinde v regionu počet nakažených rostl navzdory přísným cestovním a karanténním opatřením.
Izrael dnes informoval, že počet infikovaných v zemi stoupl na 250, což je za několik dní více než dvojnásobek. Také v Izraeli proto úřady uzavřely nákupní centra, restaurace, kina, posilovny i dětské koutky a vyzvaly všechny, kteří jsou schopni pracovat z domova, aby tak učinily.
Pákistán informoval, že počet nakažených v provincii Sindh na hranici s Íránem vzrostl o 41, a bilance nemocných tím v zemi stoupla na 94. V Pákistánu byly uzavřeny školy, univerzity a odložena byla také vojenská přehlídka plánovaná na 23. března.
Související
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
Írán , bahrajn , Izrael , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 2 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 3 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 4 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 5 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 5 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 6 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 7 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 8 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
Hosté a očití svědci prestižní večeře korespondentů Bílého domu popsali dramatické okamžiky, kdy se slavnostní galavečer v hotelu Washington Hilton změnil v dějiště útoku. Mezi přítomnými byla řada známých novinářů, kteří museli bleskově hledat úkryt, zatímco se sálem šířil chaos a strach. Svět se nyní ptá, jak vůbec mohlo na takové akci dojít ke střelbě. Odpověď přináší reportéři webu BBC, podle nichž se ochranka při vstupu o bezpečnost příliš nezajímala.
Zdroj: Libor Novák