Írán pozastavil popravu tří mužů odsouzených za protesty. Soud jejich případ prověří

Íránské úřady odložily popravu tří mladíků odsouzených za účast v listopadových protivládních protestech. Íránský nejvyšší soud rozhodl, že jejich případ znovu prověří, informovala dnes agentura AP s odvoláním na íránskou státní televizi.

Íránský odvolací soud rozsudek smrti nad třemi muži ve věku mezi 26 a 28 lety v úterý potvrdil. Svůj výrok zdůvodnil tím, že na mobilních telefonech odsouzených se našly důkazy svědčící o tom, že muži během demonstrací zapalovali autobusy a zakládali požáry ve veřejných budovách.

Potvrzení rozsudku smrti nad mladíky, jehož cílem bylo podle lidskoprávních aktivistů odradit lidi od dalších protestů, vyvolalo v Íránu vlnu nevole. Výzva ke zrušení popravy se tento týden na íránském twitteru dočkala více než čtyř milionů přeposlání a připojila se k ní i řada vlivných íránských osobností, včetně bývalého viceprezidenta, hráče národního fotbalového týmu či oblíbených herců. Proti popravě se na twitteru vyjádřil také šéf Bílého domu Trump.

"Věříme, že bude rozsudek smrti anulován vzhledem k tomu, že jeden z členů nejvyššího soudu se již vyslovil proti němu," uvedla v prohlášení obhajoba.

Demonstrace, které se rozpoutaly loni v listopadu v Íránu, byly reakcí na zvýšení cen ropy, rostoucí chudobu, nezaměstnanost a inflaci. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že při nepokojích zahynulo nejméně 300 lidí, z nichž mnohé zastřelili příslušníci bezpečnostních sil. Tisíce dalších účastníků demonstrací byly zadrženy.

Protestní akce ukázaly rostoucí nespokojenost Íránců se stavem hospodářství země, který se prudce zhoršil od května 2018, kdy americký prezident Donald Trump uvalil na Írán přísné sankce poté, co Spojené státy jednostranně odstoupily od dohody o íránském jaderném programu, již s Teheránem uzavřely světové mocnosti.

Související

Armita Garavandová

Zemřela íránská dívka Armíta Gerávandová, která skončila v nemocnici po střetu s policií kvůli šátku

Šestnáctiletá Armíta Gerávandová zemřela v íránské nemocnici po několikatýdenním kómatu. Podle zpráv nevládních organizací ji na počátku tohoto měsíce zastavila íránská mravnostní policie v teheránském metru kvůli hidžábu, který neměla na hlavě. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. Aktivisté v oblasti lidských práv tvrdí, že Gerávandovou mohla napadnout policie provádějící dohled nad nošením šátku ve veřejném prostoru.

Více souvisejících

Írán popravy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy