Írán prováděl špionáž v MAAE, tvrdí Izraelci. Chtěl prý lépe skrýt jaderný program

Izrael dnes zveřejnil dokumenty, které podle něj dokazují, že Írán před zhruba 20 lety sledoval inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Odcizené tajné dokumenty agentury OSN pak Teherán využil, aby lépe skryl své jaderné aktivity, uvedl izraelský premiér Naftali Bennett.

Podle agentury AP ale dokumenty zveřejněné Izraelci, jejichž pravost nelze nezávisle ověřit, neobsahují informace, že by se Íránci snažili vyrobit jadernou zbraň.

Podle izraelského premiéra Teherán využil ukradené dokumenty, aby zjistil, na co se budou inspektoři MAAE při kontrolách zaměřovat. To pak Íránu posloužilo k vytvoření smyšlených příběhů a skrytí důkazů o svém jaderném programu.

Bennett uvedl, že jeho vláda zveřejnila dokumenty v reakci na tvrzení íránského ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána, který označil informace, že Írán prováděl špionáž proti MAAE za lži. Mezi zveřejněnými dokumenty jsou údajné zprávy íránské tajné služby a jejich překlady do angličtiny, které podle Izraele dokumentují íránskou špionážní činnost v MAAE. Podle agentury AP ale není možné pravost dokumentů nezávisle ověřit. Írán ani MAAE zveřejněné dokumenty nekomentovaly.

Podle analytika a amerického experta na Írán Yoela Guzanského za zveřejněním dokumentů může stát snaha Izraele ovlivnit USA při jednání o obnově dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Podle něj ale dopad dokumentů nebude silný. "Vědělo se, že Írán léta lže, podvádí a skrývá (důkazy)," řekl agentuře AP.

Izrael považuje Írán za jednu z největších hrozeb pro svou suverenitu a dlouhodobě odmítá dohodu z roku 2015, kterou v roce 2018 vypověděly Spojené státy a Írán ji následně přestal dodržovat. Podle Izraele neobsahuje dohoda, o jejímž obnovení se nyní jedná, dostatečně silné garance, které by zaručily, že Teherán nevyvine vlastní jadernou zbraň. Írán naopak viní Izrael z útoků na svá zařízení, techniky a vědce.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program má výlučně mírové účely. Podle západních rozvědek a MAAE ale Teherán pracoval do roku 2003 na programu, jehož cílem byl vývoj jaderných zbraní. Izrael je jedinou blízkovýchodní zemí, která podle informací médií vlastní jaderný arzenál, ačkoliv vláda tuto záležitost nekomentuje.

Související

Vladimir Putin

Putin slíbil, že nenechá zabít Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nenechá zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bennett to řekl v rozhovoru, který cituje agentura AP. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se Bennett snažil o zprostředkování řešení konfliktu a v březnu kvůli tomu odletěl do Moskvy.
Sergej Lavrov

Zelenskyj oznámil, že mluvil s Bennettem o "skandálních" slovech Lavrova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že se spojil s izraelským premiérem Naftalim Bennettem a mluvil s ním o "skandálních" a naprosto nepřijatelných poznámkách" šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na video zveřejněné Zelenským. Lavrov o víkendu mimo jiné prohlásil, že vůdce nacistického Německa Adolf Hitler byl židovského původu, což Bennet v pondělí označil za lež.

Více souvisejících

Naftali Bennett (Izrael) Írán Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy