Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil představitel íránských revolučních gard. Ve čtvrtek Teherán veřejně představil systém protivzdušné obrany vlastní výroby podobný ruskému S-300.
"V naší zemi vždy probíhaly testy různých obranných a strategických systémů, které představují nepřetržitý pohyb směrem k nárůstu naší odstrašující síly," řekl generálmajor revolučních gard Husajn Salámí s tím, že úspěšný test proběhl v pátek. Podrobnější informace o střele neposkytl.
Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek představil svůj nový systém protivzdušné obrany domácí výroby. Jde o mobilní raketovou jednotku s dlouhým doletem Bávar-373, která je podle íránských sdělovacích prostředků schopná konkurovat ruskému raketovému systému S-300.
Teherán podle agentury DPA tvrdí, že nehledě na mezinárodní protesty neustále vylepšuje svůj raketový program. Rakety budou nasazeny pouze pro případ obrany a nepředstavují nebezpečí pro jiné země, zdůrazňuje Írán s argumentem, že k provádění testů proto nepotřebuje žádné povolení ze zahraničí.
Íránský raketový program je dlouhodobě kontroverzní, obzvláště rakety středního doletu představují vážné nebezpečí pro íránského úhlavního nepřítele Izrael, na jehož území mohou s doletem 2000 kilometrů zasáhnout libovolné místo. Teherán naopak považuje svou obrannou strategii za legitimní, neboť se cítí v ohrožení ze strany Spojených států a jeho spojenců Izraele a Saúdské Arábie.
Írán v červnu sestřelil americký špionážní dron v Perském zálivu raketou země-vzduch, čímž téměř vyvolal ozbrojený konflikt s Washingtonem.
Související
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák