Írán začal testovat na lidech svou vakcínu proti koronaviru

Írán začal testovat svou první experimentální vakcínu proti koronaviru na lidech. Podle Teheránu by očkovací látka mohla zemi pomoci dostat se z epidemie, přestože schopnost Íránu dovážet vakcíny proti koronaviru omezují americké sankce. S odvoláním na místní média to dnes uvedla agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcínu vyvíjí společnost Shifa Pharmed, která patří státem vlastněnému farmaceutickému konglomerátu. Výrobci doufají, že šest měsíců po úspěšném dokončení klinických testů bude firma měsíčně produkovat 12 milionů dávek očkovací látky.

Mezi prvními dobrovolníky, kteří si vakcínu nechali podat, byli podle Reuters představitelé konglomerátu a dcera jeho ředitele. "Byl to vzkaz íránskému lidu, že už máme důvěru v to, čím budeme očkovat, a pokud budou nějaké komplikace, všichni, včetně našich rodin, je ochotně přijmeme," uvedl podle BBC ministr zdravotnictví Saíd Namakí.

Zhruba 80milionový Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Od začátku pandemie se tam podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nákaza potvrdila u více než 1,2 milionu lidí, téměř 55.000 lidí tam s onemocněním zemřelo.

Schopnost nakupovat vakcíny ze zahraničí nyní podle Teheránu komplikují americké sankce, které zavedla vláda prezidenta Donalda Trumpa, když odstoupila od jaderné dohody z roku 2015 uzavřené mezi Íránem a světovými mocnostmi. Washington uvádí, že sankce, které jsou zaměřeny i na íránský ropný a finanční sektor, se na léky a humanitární zboží nevztahují. Přesto však odradily některé zahraniční banky od zpracovávání transakcí, které zahrnují íránský bankovní systém.

Minulý týden Teherán oznámil, že od amerických úřadů obdržel souhlas k nákupu vakcín proti koronaviru skrze alianci COVAX, kterou vede Světová zdravotnická organizace (WHO). Íránský Červený půlměsíc plánuje dovážet očkovací látky také z Číny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama