Írán začne plnit centrifugy na obohacení uranu, oznámil prezident Rúhání

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes ve státní televizi ohlásil další krok, kterým země upouští od závazků plynoucích z mezinárodní dohody o jejím jaderném programu. Podle Rúháního začnou technici ve středu plnit plynem 1044 odstředivek k obohacování uranu v továrně Fordo. Írán začal od dohody podepsané v roce 2015 odstupovat letos kvůli změně postoje USA. Washington loni svou účast v dohodě vypověděl a obnovil protiíránské sankce, protože podle současné vlády není smlouva účinná. Francie vyzvala Írán, aby od obnovení provozu odstředivek ve Fordo upustil, Rusko a Evropská unie vyjádřily znepokojení.

Odstředivky slouží k obohacování uranu a Rúhání dnes řekl, že ty ve Fordo začnou být plněny ve středu. Už v pondělí ohlásil Teherán zdvojnásobení provozu výkonných centrifug IR-6.

Podle dohody měli Íránci továrnu ve Fordo, v níž do roku 2015 obohacovali uran, přebudovat na fyzikální, jaderné a technologické výzkumné pracoviště. Tamní centrifugy první generace označované jako IR-1 tam dál mohly sloužit právě jen k výzkumu a produkci radioizotopů pro vědecké nebo lékařské účely, uvedla BBC.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Muhllová řekla, by měl Írán od svého rozhodnutí ustoupit. "Odporuje to vídeňské dohodě (z roku 2015), která přísně aktivity v této oblasti omezuje. Čekáme s našimi partnery z MAAE (Mezinárodní agentury pro atomovou energii) zprávu k íránskému oznámení," řekla. MAAE, která je pověřená dozorem nad plněním dohody, zatím nové rozhodnutí Teheránu nekomentovala.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Medveděv řekl, že Moskva "situaci sleduje se znepokojením, protože porušení íránské jaderné dohody nevěští nic dobrého". Vyjádřil ale také pochopení pro íránský nesouhlas se sankcemi, jež označil za "bezprecedentní a nelegální".

Mluvčí šéfky diplomacie Evropské unie Federiky Mogheriniové řekla, že je unie "oznámením prezidenta Rúháního znepokojena. "Nabádáme Írán, aby nedělal kroky, které dále poškodí jadernou dohodu, již je stále obtížnější obhajovat," sdělila mluvčí.

Írán dnešním novým krokem zvyšuje tlak na evropské partnery z dohody - Francii, Británii, Německo - píše AP. Tyto země sice tvrdí, že si přejí dohodu zachovat, ale zatím nebyly schopné splnit íránský požadavek, totiž zajistit náhradní mechanismus, který umožní prodej íránské ropy navzdory americkým sankcím.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená dozorem nad plněním dohody, zatím nové rozhodnutí Teheránu nekomentovala.

Rúhání zopakoval, že Írán může od všech kroků, jimiž vypovídá dohodu, odstoupit, pokud evropští partneři nabídnou prostředek, jak obejít americké sankce.

Související

Írán, ilustrační fotografie.

Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky

Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.

Více souvisejících

Írán Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt

Po uplynulé březnové reprezentační fotbalové přestávce nemají příliš dobrou náladu v Rumunsku. Ani jeho reprezentaci se nepodařilo dostat se na světový šampionát poté, co v baráži s Tureckem prohráli 0:1. Tento rumunský neúspěch vyústil v odvolání osmdesátiletého trenéra Mirceu Lucescua. Ten den poté navíc dostal infarkt a ozvaly se mu tak zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl být u týmu při následném přátelském zápase se Slovinskem.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky

Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti

Bylo velikonoční pondělí roku 1946, když poklidné jarní svátky na Frýdlantsku narušila tragická událost. Mezi obcemi Lázně Libverda a Hejnice zaznělo několik výstřelů. V lese zůstala ležet dvě děvčata, kterým nebylo ani osmnáct let. K dopadení jejich vrahů, kteří byli rovněž v dětském věku, došlo ještě téhož dne. Co se v osudné Velikonoce před 80 lety stalo?

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jindřich Rajchl

Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu

Koaliční poslanec Jindřich Rajchl (PRO, zvolen za SPD) přišel s nabídkou, která nejspíš nebude vyslyšena. Vládu požádal o mandát, s nímž by vyjel vyjednávat do Ruska o obnovení dodávek ropy a plynu. Rajchl se také vyslovil pro ukončení protiruských sankcí. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole

Spojené státy americké a Írán obdržely návrh na příměří. Boje by se mohly zastavit už dnes, přičemž by se zároveň otevřel Hormuzský průliv. Informovala o tom agentura Reuters. S plánem přichází Pákistán, který návrh v noci na pondělí předložil oběma stranám konfliktu. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který neváhal použít i sprostá slova. Teherán varoval před mnohem ničivější odvetou, pokud Američané a Izraelci zaútočí na civilní cíle. Trump opakovaně hrozí útokem na energetiku a klíčovou dopravní infrastrukturu. 

před 15 hodinami

Květiny

Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad

Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily

Spojené státy úspěšně dokončily jednu z nejriskantnějších záchranných operací ve své historii. Podařilo se jim z hloubi íránského území evakuovat pohřešovaného člena posádky stíhacího letounu F-15, který byl sestřelen minulý pátek nad jižním Íránem. Prezident Donald Trump v neděli ráno potvrdil, že důstojník, kterého identifikoval jako plukovníka, je v bezpečí, ačkoliv v pozdějším vyjádření dodal, že utrpěl vážná zranění.

včera

Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď

Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy