Írán zahájil vojenské cvičení na moři, prověřuje rakety krátkého doletu

Íránská armáda dnes zahájila v Ománském zálivu dvoudenní cvičení, při němž prověří rakety krátkého doletu. Informovala o tom státní televize. Manévrů se účastní největší loď íránského námořnictva Makrán s přistávací plochou pro vrtulníky. Přítomné je i plavidlo Zereh, z něhož se dají odpalovat rakety.

Jak připomínají tiskové agentury, Teherán testuje rakety v době značného napětí mezi ním a Washingtonem. Spojené státy obnovily protiíránské sankce, když v roce 2018 odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Jedním z důvodů byl íránský program balistických raket. Na rozvíjení raketového systému v Íránu poukazují i ostatní signatáři dohody, kteří jinak krok USA neschvalují.

Írán v minulých týdnech znásobil vojenská cvičení. V sobotu uspořádaly revoluční gardy námořní přehlídku v Perském zálivu a o týden dříve se konalo na polovině íránského území rozsáhlé cvičení, při němž se testovala bezpilotní letadla místní výroby. Írán pravidelně ohlašuje úspěchy ve zbrojení, které ale nelze ověřit.

Podle dnešního oznámení televize je Makrán loď dlouhá 228 a široká 42 metrů. Na výšku má přes 21 metrů a výtlak má 121.000 tun. Má poskytovat logistické zázemí bojovým lodím a podle televize je schopná zůstat na moři bez zastávky v přístavu až tři roky.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy