Izraelská vláda chystá nová omezení proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 v souvislosti s nárůstem potvrzených případů. Informoval o tom v noci na dnešek zpravodajský server The Times of Israel. Krizový štáb vlády se má kvůli tomu sejít v úterý.
Počty potvrzených nákaz v Izraeli výrazněji stoupají od konce června a za poslední den jich dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 343, což je nejvyšší denní přírůstek od dubna. Počty ale zdaleka nejsou tak vysoké jako začátkem roku, kdy přibývaly denně tisíce případů; v lednu i přes 10.000. Situace je nyní odlišná i v tom, že díky široké proočkovanosti obyvatel není tolik hospitalizací ani úmrtí. Od poloviny června tam evidují jen jedno úmrtí spojené s covidem-19.
Experti nicméně varují, že pokud vláda žádná omezení nepřijme, může v Izraeli denně začít přibývat i tisíc nákaz koronavirem. V zemi se nyní šíří zejména nakažlivější koronavirová varianta delta.
Kvůli vyšším počtům nákaz izraelská vláda před dvěma týdny opět zavedla povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách, a to jen asi deset dnů poté, co tato povinnost, platící více než rok, skončila. Nyní vláda podle místních médií chystá nejspíš omezení shromažďování na některých místech či povolení návštěv hromadných akcí jen pro očkované.
Izrael je světovým lídrem v očkování proti covidu-19. V zemi, která má zhruba 9,3 milionu obyvatel, dostalo nejméně jednu dávku vakcíny asi 5,62 milionu lidí, z toho 5,2 milionu má už obě dávky.
Tamní zdravotníci ale nyní vedou závod s časem kvůli tomu, že zhruba milionu dávek vakcíny vyprší použitelnost koncem tohoto měsíce. Vakcínami se teď rychle očkují děti ve věku od 12 do 15 let a vláda se snaží vyměnit dávky s blížící se exspirací s některou zemí. Podle místní médií o tom vedla neúspěšná jednání s Británií, nyní jedná s další zemí, kterou ale ministr zdravotnictví Nican Horovic odmítl jmenovat.
Související
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 1 hodinou
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 2 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 2 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 3 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 4 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 5 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 6 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 6 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 7 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 8 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera