Izrael hlásí díky očkování nejméně aktivních případů koronaviru od června

Počet aktivních případů koronavirové nákazy v Izraeli klesl na nejnižší úroveň od loňského června a lidí hospitalizovaných s vážným průběhem nemoci covid-19 je nejméně za poslední tři měsíce. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel. Počty nově nakažených ve zhruba devítimilionové zemi nadále klesají díky úspěšné vakcinační kampani.

Obě dávky vakcíny proti covidu už dostalo na 4,7 milionu lidí, tedy více než polovina populace. Zhruba 5,2 milionu Izraelců už má alespoň jednu dávku. Proočkovanost rizikových skupin je ale ještě vyšší. Obě dávky vakcíny dostalo více než 80 procent lidí starších 50 let a přes 90 procent občanů starších 70 let.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Izraeli potvrdila u více než 833.000 lidí a 6214 tam po nemoci covid-19 zemřelo.

Počty nových případů nákazy, podíl pozitivně testovaných, počty aktivních případů a reprodukční číslo v zemi už několik týdnů klesají. Ve středu počet pacientů s vážným průběhem covidu-19 klesl na 396, což bylo nejméně od loňského prosince. Dnes jich země eviduje 385. Aktivních případů koronavirové infekce země nyní hlásí 7200, což je podle údajů ministerstva zdravotnictví nejméně za posledních devět měsíců.

Izrael začal uvolňovat třetí plošnou uzávěru v únoru a nyní je většina jeho ekonomiky opět otevřená. Veřejnosti se za určitých podmínek mimo jiné opět zpřístupnily restaurace a kulturní akce a obyvatelé se mohou v zemi volně pohybovat víceméně bez omezení.

Izrael očkuje obyvatele od 16 let a téměř výhradně se tam používá vakcína od společností Pfizer/BioNTech. Ve středu izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že začne očkovat občany ve věku 12 až 15 let, jakmile tento záměr schválí američtí a evropští regulátoři.

Farmaceutická společnost Pfizer ve středu oznámila, že její vakcína se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u mladých ve věku 12 až 15 let. Závěry vycházejí z předběžných dat o testování. Ředitel Pfizeru Albert Bourla vyjádřil naději, že děti od 12 let budou moci vakcínu dostat už na podzim. Minulý týden společnost oznámila, že zahájila klinické testy své vakcíny na dětech mladších 11 let.

Související

Více souvisejících

Izrael Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy