Izrael hlásí před začátkem školního roku rekordní počet případů nákazy

V Izraeli za uplynulý den přibylo 10.947 případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Příčinou této bilance může být zhoršení epidemie v kombinaci s tím, že se tento měsíc v zemi testuje více než dříve, uvedl server The Times of Israel.

Jiné ukazatele než denní přírůstek infekcí, například počet lidí s covidem-19 ve vážném stavu, by mohly naopak naznačovat, že očkování třetí dávkou vakcíny má na vývoj epidemické situace pozitivní vliv, podotkl dnes deník Haarec.

Izraelský tisk připisuje rekordní počet nově objevených infekcí za den zčásti skutečnosti, že před začátkem nového školního roku se více testuje. Mnoho pozitivních případů se vyskytlo právě mezi dětmi, které často ještě nemohly být očkovány. Školní rok začíná v zemi ve středu a většina škol se vrátí k prezenční výuce.

Přestože Izrael ohlásil rekordní počet nových infekcí, jiné epidemické ukazatele jsou pozitivnější. Počet pacientů s covidem-19 ve vážném stavu k dnešnímu dni lehce klesl, nyní jich je 719. Také reprodukční číslo, které udává, na kolik dalších lidí přenese v průměru pacient s covidem-19 infekci, nadále klesá a nyní je na hodnotě 1,09. List Haarec pozitivní trendy přisuzuje zvyšujícímu se podílu lidí v populaci, kteří již byli očkováni třetí dávkou.

Takzvanou posilovací dávku očkování si nechalo v Izraeli, který má 9,4 milionu obyvatel, aplikovat již přes 2,1 milionu lidí, z toho zhruba 114.000 lidí v pondělí. Od víkendu na ni mají nárok všichni starší 12 let.

Dnešní bilancí Izrael překonal svůj dosavadní nejvyšší denní přírůstek z 18. ledna, kdy se v zemi prokázalo 10.118 případů. Od začátku pandemie zemřelo v zemi 7043 lidí, z toho 25 za poslední den.

Související

Více souvisejících

Izrael Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy