Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může nastat třetí lockdown

V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě monitorovat dodržování stanovených opatření a po uplynutí testovacího režimu na základě získaných dat rozhodnou, kdy a za jakých podmínek se otevřou všechna nákupní centra. Z fotografií je patrné, že o nákupy panoval velký zájem, takže se u vchodů tvořily fronty. Jiná situace nebyla ani v případě venkovních trhů, které se nyní také otevřely. Počty nakažených v Izraeli přitom v posledních dnech stoupají.

Otevření nákupních center schválil takzvaný koronavirový kabinet. Šest center bylo schváleno dříve a devět bylo vylosováno v noci na dnešek. Majitelé nákupních center o jejich dnešní otevření usilovali kvůli slevové akci Black Friday, kterou tradičně provázejí vyšší tržby.

Obchody zajišťující nepostradatelné zboží, například potraviny či léky, nově budou smět přijímat více zákazníků. Za porušení vládních nařízení majitelům nákupních center a provozovatelům obchodů hrozí pokuta ve výši 5000 šekelů (33.000 korun) za každý prohřešek.

Po uplynutí lhůty pilotního programu úřady ze zkouškového režimu vyvodí závěry a určí, kdy a za jakých podmínek se v Izraeli otevřou nákupní centra, uvedl The Times of Israel. Jisté je, že lidé budou muset nosit roušky a počty zákazníků budou omezeny. Zároveň mají být zavedena opatření, která zabrání tvoření front před vstupy. V rámci pilotního programu se otevřou také některá muzea a venkovní trhy.

Začátek testovacího režimu nicméně patrně nebyl hladký. Hned ráno se u vchodů otevřených nákupních center tvořily dlouhé fronty. Pole reportáže izraelského Kanálu 13 si ředitelé nákupních center stěžovali, že tvoření davů je nevyhnutelné vzhledem k tomu, že se otevřel jen omezený počet nákupních center. "Odsoudili nás k selhání," uvedl jeden nejmenovaný majitel obchodu.

Zákaznice Šira serveru Ynet řekla, že přišla nakupovat, jelikož se obává třetí plošné uzávěry. "Můj bratr bude brzy mít bar micvu, takže jsme rychle přišli, než zavedou další lockdown, abychom mu na obřad mohli koupit oblečení. Myslím, že lidem docházejí nervy, takže s otevřením nákupních center neměli na výběr," uvedla. Bar micva je židovský obřad, při němž je chlapec uveden do dospělosti po dovršení 13 let.

התנפלות על הקניונים והשווקים: "אין חשש מהקורונה, רצינו קצת לצאת ולנשום אוויר" | צפו - https://t.co/lKkOt9p5Jj

— ynet עדכוני (@ynetalerts) November 27, 2020

Izraelský ministr financí Jisrael Kac dnes odmítl, že otevírání obchodů povede k další uzávěře. Hovořil přitom na přelidněném venkovních trhu v Jeruzalémě. Z fotek je patrné, že všichni na místě měli roušky.

Měsíční celoplošnou uzávěru Izrael zavedl 18. září. Masivní šíření infekce se podařilo zpomalit. Tvrdá opatření ale zároveň paralyzovala ekonomiku a veřejný život. Nákupní centra v zemi jsou od té doby zavřená a výjimku z opatření doposud měly pouze obchody s nepostradatelným zbožím, například potravinami, které se v nich nacházejí. Tento měsíc se opět otevřely kamenné obchody mimo nákupní centra. Limit zákazníků v těchto obchodech byl ve středu navýšen ze čtyř na deset. Krámky se po otevření setkaly s přívalem zákazníků, kteří mnohdy nedodržovali bezpečné rozestupy ve frontách u vstupů.

Zdravotní experti varují, že na další rozvolňování je vzhledem k epidemické situaci příliš brzy. Je podle nich možné, že země bude muset nakonec zavést již třetí plošnou uzávěru.

Zhruba devítimilionový Izrael za uplynulý den podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenal 1072 nových případů nákazy koronavirem. Provedeno bylo více než 50.000 testů, přičemž míra pozitivních nálezů stoupla na dvě procenta z 1,8 zaznamenaných o den dříve. S onemocněním covid-19 zemřelo dalších pět lidí. Od začátku pandemie se tak nákaza koronavirem v Izraeli potvrdila u 333.443 lidí a 2834 zemřelo. Aktivních případů nákazy je nyní v zemi 9575, z toho 275 lidí je ve vážném stavu a 117 z nich je na ventilátorech.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

Více souvisejících

Izrael Obchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy