Izrael obnovuje plán darovat spojencům přebytečné vakcíny

Izrael obnovuje plán dodat přebytečné vakcíny proti covidu-19 spřáteleným zemím. S odkazem na pondělní reportáž izraelské televize o tom dnes informoval zpravodajský web The Times of Israel. Izrael v únoru na žádost premiéra Andreje Babiše zaslal Česku 5000 dávek vakcíny od americké společnosti Moderna. Vakcíny obdržel také Honduras. Plán zaslat přebytečné vakcíny dalším spojencům Izrael krátce nato kvůli právním otázkám pozastavil.

Izrael
doporučujeme

Ve středu Babiš odletí do Izraele na dvoudenní pracovní návštěvu. Se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem chce hovořit o očkovací strategii, výrobě vakcín a zkušenosti s vakcinací občanů. K jednáním se ve čtvrtek připojí maďarský premiér Viktor Orbán.

O obnově izraelského plánu darovat přebytečné vakcíny proti covidu-19 spojencům stanice Kan informovala dva týdny poté, co jej pozastavili představitelé justice, podle nichž premiér Netanjahu neměl právo vakcíny odeslat, aniž to projednal s vládou.

Podle Kan Izrael nyní na základě kritérií stanovených generálním prokurátorem o zaslání vakcín proti covidu-19 jedná s 20 státy. Dohromady by mělo jít o až 100.000 dávek vakcíny od společnosti Moderna. Stanice zároveň uvedla, že situace je poněkud naléhavá, jelikož zmíněným dávkám má koncem května vypršet datum použitelnosti.

Izrael má podle The Times of Israel přebytek vakcín, které koupil od společnosti Moderna, než podepsal dohodu s konsorciem Pfizer/BioNTech. S ním se domluvil na rychlém dodání vakcín pro celou populaci výměnou za sdílení dat o očkování.

Obnovení darovacího programu podle izraelského listu představuje nový zvrat v kauze, která vyvolala otázky ohledně Netanjahuových rozhodovacích pravomocí a jeho snahy pomoci vzdáleným africkým a latinskoamerickým státům v době, kdy se sousední palestinská území stále potýkají s nedostatkem vakcín. Plán podle listu také odhalil, že se vakcíny kvůli globálnímu nedostatku staly aktivem, které lze použít k diplomatickému zisku.

Netanjahu před pozastavením plánu uvedl, že Izrael má statisíce přebytečných dávek vakcín a dodal, že se osobně rozhodl o malé množství dávek podělit s několika spřátelenými zeměmi. Řekl, že to má být symbolické poděkování "za věci, které jsme již obdrželi", ale neupřesnil, kterých zemí se dar týká.

Ještě před pozastavením programu vakcíny obdržely Honduras a Česko. Podle stanice Kan na vakcíny od Izraele nyní čekají mimo jiné Kypr, Mauritánie, Maďarsko, Guatemala, Maledivy, San Marino, Etiopie, Čad, Keňa, Uganda a Guinea. Každá z nich by měla obdržet kolem 5000 dávek.

Američtí činitelé v únoru The Times of Israel sdělili, že Mauritánie, která s Izraelem neudržuje diplomatické styky, se před koncem funkčního období bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa blížila k normalizaci vztahů s Izraelem.

Izrael má podle Kan na žádost USA také dodat vakcíny proti covidu-19 Mnohonárodním silám a pozorovatelům (MFO) na egyptském Sinajském poloostrově. Podle stanice žádost o 2400 dávek vakcín pro MFO obdrželo izraelské ministerstvo obrany a následně ji schválily příslušné úřady. MFO na Sinaji dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Češi v ní působí od roku 2009.

Za skoro dva měsíce se Izraeli podařilo alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkovat zhruba polovinu své devítimilionové populace. Zemi 23. března čekají parlamentní volby, v nichž se Netanjahu bude ucházet o znovuzvolení. Izraelský vakcinační úspěch je přitom hlavním bodem jeho volební kampaně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama