Izrael se podle tisku chystá omezovat neočkované proti koronaviru

Izraelská vláda se snaží urychlit zpomalující se tempo očkování proti koronaviru plánem, podle něhož by měli jednodušší přístup do restaurací, hotelů či posiloven nebo na kulturní akce očkovaní lidé. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times of Israel.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Otevřít posilovny či muzea navrhuje ministerstvo zdravotnictví od 23. února, restaurace pak začátkem března, ovšem pod podmínkou zlepšení epidemické situace a vakcinace určitého procenta obyvatel země.

"Důrazně doporučuji každému, kdo chce opět navštěvovat hotely, posilovny či některé kulturní akce, aby se nechal očkovat," vyzval Izraelce tento týden ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Uvedl také, že budou brzy zavedeny takzvané zelené pasy, které usnadní očkovaným lidem návštěvu veřejných akcí či cestování bez nutnosti karantény. Dodal, že základní služby sice musí být dostupné všem, některé akce je ale podle něj možné omezit povinností být očkován.

Televizní stanice Channel 12 ve středu uvedla, že vláda chystá ztížit přístup do posiloven, hotelů či restaurací těm, kteří odmítnou očkování. Zakázat neočkovaným lidem vstup do těchto veřejných prostor sice legálně nelze, je ale možné zavést povinnost předložení testů starých dva či tři dny. Podle izraelské televize, která citovala nejmenovaného úředníka z ministerstva zdravotnictví, může vláda ve snaze podpořit očkování ztížit dostupnost testů omezením testovacích míst či zavedením poplatků za ně.

Devítimilionový Izrael je v přepočtu na obyvatele světovým lídrem v očkování proti koronaviru, s nímž začal v prosinci. Vakcínu dosud dostalo na 3,68 milionu obyvatel, z toho 2,3 milionu lidí dostalo obě potřebné dávky vakcíny. Tempo očkování ale zpomaluje. Například v úterý dostalo vakcínu 130.000 lidí, zatímco minulý měsíc to bylo i na 200.000 denně. První dávku vakcíny tento týden dostalo denně jen asi 65.000 Izraelců.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví tento týden vládě předložilo třífázový plán uvolňování restrikcí, jehož první fáze začala už v neděli, kdy mimo jiné skončilo omezení pohybu na maximálně kilometr od domova a restaurace mohly otevřít výdajová okénka. Ode dneška také směly otevřít školy a první stupeň základních škol v oblastech s lepší epidemickou situací, v regionech s horší epidemickou situací bylo pro to podmínkou naočkovat 70 procent obyvatel starších 50 let.

Druhá fáze uvolňování, jak ji navrhuje ministerstvo zdravotnictví, by mohla začít 23. února při splnění určitých kritérií. Mimo jiné je třeba naočkovat do té doby oběma vakcínami tři miliony lidí a 90 procent Izraelců starších 50 let. Tato fáze podle místních médií počítá s otevřením například posiloven, hotelů (bez restaurací) či muzeí, ale zřejmě jen pro očkované či lidi s negativním testem starým maximálně tři dny.

Poslední fáze uvolňování by podle návrhu mohla začít 3. března, pokud budou naočkovány čtyři miliony lidí a 95 procent osob starších 50 let a splněna kritéria pro epidemickou situaci. Otevřít by se pak mohly malé restaurace a kavárny pro všechny, na větší veřejné akce by ale měl být povinný "zelený pas", napsal server The Times of Israel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež odsloužil mši v Iráku, setkal se i s vůdcem šíitských muslimů

06.03.2021 18:44 Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu…

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Při bojích o město v Jemenu zahynulo přinejmenším 90 lidí

06.03.2021 12:02 Při bojích mezi povstalci a vládními jednotkami o jemenské město Maríb zahynulo za posledních 24…

V Tel Avivu začali pořádat akce jen pro očkované

05.03.2021 22:01 Několik set Izraelců, kteří mají za sebou očkování proti covidu-19, se dnes zúčastnilo v Tel Avivu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama