Izrael dnes vyzval k diplomatickému řešení ukrajinské krize a vyjádřil obavy o početnou židovskou komunitu v této zemi. V prohlášení se nicméně nezmínil o Rusku, které je klíčovým aktérem v syrském konfliktu, píše agentura Reuters.
"Izrael sdílí mezinárodní obavy ohledně kroků na východní Ukrajině a vážné eskalace situace," uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí a vyjádřilo naději v "nalezení diplomatického řešení".
Izraelská diplomacie sice podpořila "územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny", ale nikterak nekomentovala rozhodnutí Ruska vyslat do dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny vojáky.
Opatrně formulované prohlášení je odrazem dlouholetého izraelského neutrálního postoje vůči Rusku, s nímž má koordinační mechanismus, který má zabránit neúmyslným střetům v Sýrii, píše Reuters. Rusko se do konfliktu v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 a má v této zemi základny. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid dříve tento týden v této souvislosti poznamenal, že izraelská hranice se Sýrii "je prakticky vzato hranicí s Ruskem".
Izrael uvedl, že nabídne útočiště členům ukrajinské židovské komunity, kteří se vzhledem k hrozbě bojů rozhodnou opustit vlast, ale vyhnul se jakékoli přímé kritice Ruska, které u ukrajinských hranic shromáždilo desítky tisíc vojáků.
Vyjádření Izraele kontrastuje s postupem jeho hlavního spojence. Spojené státy odsoudily rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina uznat dvě separatistické "lidové republiky" na Donbasu jako nezávislé státy a oznámily první sadu protiruskýchi sankcí. S podobnými sankcemi přišla i Evropská unie, Británie či Japonsko.
Simona Halperinová z euroasijského odboru izraelského ministerstva zahraničí ale izraelskému vojenskému rozhlasu sdělila, že Izrael komunikuje se všemi stranami a má v této věci "plné porozumění" s USA. "Důležité je, že se Izrael v tomto konfliktu nestaví na žádnou stranu," řekla.
Související
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
před 1 hodinou
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
před 2 hodinami
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
před 2 hodinami
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
před 3 hodinami
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
včera
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
včera
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
včera
Válku s USA ustál, režim nepadnul. Přesto Írán prochází zásadní vnitřní proměnou
včera
„Vražda Trumpa je naší povinností.“ Na pohřbu Chameneího zazněly výzvy k likvidaci prezidenta USA
včera
Tichý zabiják: Vědci popsali, jak ultrazpracované potraviny ničí tělo a radí, jak se jim vyhnout
včera
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
včera
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
včera
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
včera
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
včera
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
včera
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
včera
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
včera
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
4. července 2026 22:01
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok pomocí bezpilotních letounů na ropný terminál v Petrohradu, který je druhým největším městem Ruska. Podle vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se jednalo o cílený zásah do infrastruktury, jež generuje finanční příjmy pro ruské válečné úsilí. Kyjev zároveň oznámil, že se terčem úderu stala také významná ruská námořní základna v této severozápadní oblasti.
Zdroj: Libor Novák