Izraelci nebudou špehováni kvůli koronaviru, rozhodl parlament

Izraelský parlament dnes neodhlasoval premiérovo doporučení nechat policii v rámci boje proti koronaviru využívat technologii, která umožní sledovat pohyb lidí v reálném čase i zpětně. Premiér Benjamin Netanjahu to navrhl v sobotu, v neděli to schválila vláda a dnes se mělo hlasovat v parlamentu.

Policie má díky tomuto opatření získat povolení používat nástroj, používaný dosud jenom v boji proti terorismu, i ke sledování občanů.

Příslušný výbor, který dnes měl rozhodnout, jednání nedokončil, protože v budově parlamentu začali odpoledne skládat přísahu noví poslanci zvolení ve volbách 2. března. O věci tedy bude rozhodovat až příští výbor, který ustaví noví poslanci.

Údaje, které má policie získat z dat mobilních telefonů, umožní nejen sledovat pohyb nakažených lidí, ale dohledat zpětně také jejich kontakty a rozšířit tak ochranná opatření na další osoby. V Izraeli je nyní nakaženo 255 lidí.

Netanjahu ujistil, že technologie se bude používat výhradně v kontextu s epidemií, nikoli k získávání údajů o občanech. Informace by měly být předávány ministerstvu zdravotnictví a na konci měsíce je má bezpečnostní služba Šin Bet odstranit. "Nepůjde o masivní zásah do telefonů a nebude to kybernetický útok," sdělil zdroj, který citovala agentura AFP.

Tehilla Shwartzová Altshulerová z izraelského institutu pro demokracii se ale domnívá stejně jako jiní Izraelci, že zapojit tímto způsobem bezpečnostní složky v době zdravotní krize je "nebezpečný precedens". Podle ní si Izrael nepočíná jako demokracie, jestliže do věci vtahuje Šin Bet.

Policisté už se nyní připojili k inspektorům ministerstva zdravotnictví, kteří kontrolují, jak lidé dodržují karanténu. Musí do ní na 14 dní kdokoli, kdo přicestuje z ciziny, a několik lidí bylo přistiženo, že ji nedodržují. "Obcházíme jednotlivé adresy a snažíme se najít lidi, kteří mají být v izolaci, ale nejsou. Zatkli jsme v minulých 48 hodinách dva lidi," sdělil policejní mluvčí. V Izraeli je v domácí karanténě 70.000 lidí.

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Policie Izrael

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 48 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy