Izraelská delegace dorazila do Rabatu prvním přímým letem

Do Maroka dnes přicestovala prvním přímým letem společnosti El Al izraelská delegace stvrdit detaily dohody o normalizaci vztahů. Dojednána byla za prostřednictví USA a spolu s Izraelci do Rabatu dnes dorazili také američtí představitelé včetně poradce Bílého domu a prezidentova zetě Jareda Kushnera.

Podle izraelského tisku Maroko odmítlo normalizační dohodu podepsat tak, jak to v létě učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn. USA letos pomohly vyjednat Izraeli čtyři normalizační dohody - kromě SAE a Bahrajnu také se Súdánem a Marokem. Podpis dohod se SAE a Bahrajnem se konal ve Washingtonu.

Maroko ale podpisovou ceremonii podle listu Haarec odmítlo s tím, že v jeho případě nejde o nové vztahy, jelikož s Izraelem udržovalo diplomatické kontakty už v minulosti, byť s přerušením. Navázány byly v 90. letech, kdy Izrael uzavřel mírové dohody s Palestinci. Izraelci jezdili do Maroka jako turisté a Izrael měl v Maroku v letech 1994 až 2000 styčný úřad. Po vypuknutí druhého palestinského protiizraelského povstání v roce 2000 tyto kontakty ustaly.

Maroko tedy chápe současnou normalizační dohodu jako navázání na minulé kontakty. V jejím rámci mají být znovu otevřeny styčné úřady a později i velvyslanectví.

Dvacetičlennou izraelskou delegaci, která dnes dorazila do Rabatu, vede poradce pro národní bezpečnost Meir ben Šabbat, jejími členy jsou hlavně pracovníci ministerstva zahraničí. Američany vede Kushner.

Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí by se měla podepsat dohoda o zahájení pravidelné přímé letecké dopravy i vízová dohoda, která umožní nositelům určitých pasů cestovat bez víza. Dále se počítá s dohodou o finanční spolupráci a o společných projektech v oblasti vodního hospodářství. Několik členů izraelské delegace má ve své rezidenci přijmout král Muhammad VI.

Původně se měly delegace do Izraele vrátit ve středu, ale kvůli koronavirovým opatřením odletí ještě dnes večer. Od středy totiž budou muset všichni po příletu do Izraele z ciziny do izolace do hotelů k tomu určených.

Související

Více souvisejících

Izrael Jared Kushner Maroko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy