Jedenáctý víkend protestů proti Netanjahuovi. Izraelci opět v ulicích, nesli růžovou ponorku

V Jeruzalémě se dnes konal další protest proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podle serveru The Times of Israel přišlo několik tisíc lidí a dalších několik set se zúčastnilo protestu u Netanjahuova sídla v Caesareji. Podle deníku Haarec se demonstrovalo na desítkách míst v zemi. Premiérovi odpůrci protestují jedenáctý víkend za sebou a požadují Netanjahuovu rezignaci.

Dnešní akce v Jeruzalémě nebyla povolená, ale policie byla v případě minulých víkendů spíš benevolentní.

Někteří účastníci jeruzalémského protestu dnes přišli v kostýmech, s izraelskými vlajkami a nesli také růžovou maketu ponorky, informuje list Haarec. Poukazovali tím na jednu z afér kolem premiéra, v níž několika jeho blízkým spolupracovníkům hrozí obvinění z korupce při nákupu ponorek pro armádu. Netanjahu sám je souzen ve třech korupčních kauzách.

Poslanec za levicově orientovanou stranu Merec Jair Golan je pravidelným účastníkem protestů a řekl, že na ně chodí, protože "Netanjahu korumpuje vše kolem sebe". "Máme bombastickou a nefunkční vládu. Nesešla se měsíc, možná se sejde zítra. Tak vláda nemůže pracovat za mimořádné situace. A to vše se děje z jediného důvodu: Máme zkorumpovaného premiéra, který korumpuje vše kolem sebe - svou stranu, pravici, celý izraelský stát," prohlásil Golan.

קיסריה, גם השבועההפגנה בכיכר מוזיאון הראלי, כקילומטר מבית ראש הממשלה.כרגע מאות כבר כאן pic.twitter.com/nyJGvNeiRc

— Noa Shpigel (@NoaShpigel) September 5, 2020

Netanjahuovi odpůrci se už od pátečního večera na demonstraci připravovali a snažili se v Jeruzalémě odvézt připravené policejní zátarasy. Třináct lidí policisté zatkli. Organizátoři demonstrace tvrdili, že chtěli bariéry odstranit, protože policie je jimi nutí vměstnat se do malého prostoru, což je v rozporu s pokyny týkajícími se koronaviru. Zadrženým hrozí obvinění z pokusu o krádež.

"Policie se snaží každý týden víc a víc omezit prostor na protest, což účastníkům neumožňuje plnit pokyny vyhlášené kvůli koronaviru. Na akce chodí hodně lidí," uvedli aktivisté ve vysvětlení ke svému počínání. Jejich představitelka, právnička Gaby Laskiová řekla, že lidé bariéry nechtěli použít k osobním účelům, což vyvrací obvinění z krádeže. Vyzvala policii, aby zadržené pustila.

Dnes večer překročil počet lidí, kteří v Izraeli zemřeli s covidem-19, tisíc, čímž se Izrael dostal světově mezi 50 nejpostiženějších států. Koronavirus izraelské úřady registrují u více než 128.000 lidí, přičemž přes 26.000 případů je aktivních; mrtvých je přesně 1007. Ve vážném stavu je 439 lidí a 128 je jich připojeno na ventilátory. V pondělí chce vláda nařídit uzávěru ve 30 nejpostiženějších lokalitách. Jde především o místa obývaná arabskou populací a ortodoxními židy, kde je situace nejhorší. Bude zakázáno vzdalovat se víc než 500 metrů od domova s výjimkou nezbytných nákupů. Opatření mají platit prozatím týden a o jejich případném prodloužení se rozhodne podle situace. Do neděle úřady vydají přesný seznam míst, kterých se bude uzávěra týkat.

Související

Demonstrace v Izraeli

Tisíce Izraelců protestovaly proti premiérovi

Tisíce Izraelců dnes večer navzdory chladnému a deštivému počasí vyšly do ulic Jeruzaléma a dalších měst, kde požadovaly rezignaci premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentura AP.

Více souvisejících

demonstrace v Izraeli Benjamin Netanjahu Izrael Jeruzalém

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy