Írán se pomalu dostává do situace, kdy se jednání s USA jeví jako reálné, myslí si americký ministr obrany Mark Esper. Podle agentury Reuters to dnes Esper řekl při návštěvě Británie. Americký prezident Donald Trump se nedávno nechal slyšet, že je otevřen možnému setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraj zasedání Valného shromáždění OSN, jež se uskuteční koncem měsíce v New Yorku.
"Zdá se, že se Írán v něčem blíží k bodu, ze kterého by bylo možné vést jednání, a doufáme, že to dobře dopadne," uvedl Esper při návštěvě londýnského think tanku pro obranu a bezpečnost RUSI.
If we are to preserve the world all of us have created together through decades of shared sacrifice, we must all rise to the occasion. It is imperative that freedom-loving nations recognize the threats to our security, and commit to doing their part to keep the world safe. pic.twitter.com/rr8NIUU5qQ
— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) September 6, 2019
Od loňského roku, kdy prezident Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, roste mezi USA a islámskou republikou napětí. Washington po vypovězení dohody uvalil na Teherán nové sankce, které mimo jiné zemi omezují možnosti obchodovat s ropou.
Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Trump nicméně od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží Teherán přimět k jednáním o omezení balistického programu a změně přístupu ke konfliktům na Blízkém východě.
Prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že Írán podnikne další krok ve vypovídání částí jaderné dohody. Konkrétně se má jednat o vývoj výkonných odstředivek určených k urychlení obohacování uranu. Zároveň ale dal prezident evropským signatářům dohody dva měsíce na to, aby omezili dopad amerických sankcí na Írán a úmluvu tak zachránili.
Trump ve středu prohlásil, že je otevřen možnosti setkání s Rúháním při nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Jasně, možné je cokoliv. Chtějí vyřešit svůj problém," řekl Trump k inflaci v Íránu. "Mohli bychom to vyřešit za 24 hodin," doplnil americký prezident.
Teherán nicméně opakovaně možnost jednání s Washingtonem vyloučil. Schůzka podle něj nepřipadá v úvahu, dokud USA proti Íránu uplatňují sankce.
Související
10 exministrů obrany USA varuje: Armáda musí být ve volebním sporu neutrální
Čistka v Pentagonu: Bílý dům dosadil na ministerstvo obrany Trumpovy loajalisty
Mark Esper , Írán , USA (Spojené státy americké) , Hasan Rúhání , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
před 2 hodinami
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
před 3 hodinami
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
před 3 hodinami
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
před 4 hodinami
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
před 5 hodinami
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
před 5 hodinami
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
před 6 hodinami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 7 hodinami
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 8 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 8 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 9 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 10 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 11 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 12 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 12 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 13 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 14 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák