Aniž člověk vystoupí z auta, může se dívat na film nebo se nechat obsloužit u restaurace. Íránci obohatili tuto nabídku stylu drive-in o postním měsíci ramadánu o možnost společně se pomodlit po večerním jídle. Jak informovala agentura AFP, na západě Teheránu přijelo ve čtvrtek večer autem do prostoru ke společné modlitbě až 100 aut.
V zemi jsou jako v mnoha dalších muslimských státech kvůli koronaviru zavřené mešity a úřady lidem nedovolují ani účast na společné večerní modlitbě, která se koná o ramadánu vždy po iftáru, tedy prvním jídle po celodenním půstu. Představitelé vyzvali lidi, aby zůstali doma a rozjímali v soukromí.
Ve čtvrtek se sjelo do zábavního parku Eram na západě Teheránu více než 100 aut s celými rodinami. Před nimi byla nainstalována obří obrazovka, na níž bylo možné sledovat náboženský obřad.
"Když jsem zjistila, že se to organizuje, řekla jsem si, že je to dobrý nápad. Společná modlitba mi v době zavřených mešit chybí," citovala AFP osmadvacetiletou Íránku Fátameh, která na akci přijela s rodinou.
Organizátoři řidiče navigovali k zaparkování, aby všichni viděli na obrazovku. Akce začala promítnutím videa z pohřbu íránského generála Kásema Solejmáního, jehož v lednu zabili Američané v Bagdádu. Před seřazenými automobily stála řada zpěváků s rouškami a zpívali šíitské písně. Obličeje lidí v autech ozařovalo světlo z obrazovky, mnohé děti si vylezly na střechy aut, aby lépe viděly.
Koronavirem se v Íránu dosud nakazilo přes 95.600 lidí a na covid-19 zemřelo 6091 pacientů. Mešity jsou zavřené od poloviny března. Pro mnoho věřících je možnost přijet se pomodlit na společné místo a zůstat přitom v bezpečí auta vítanou alternativou. "Je to tvůrčí řešení a příklad dobrého zvládnutí krize," prohlásil účastník čtvrteční akce Mohammed, který přijel se ženou a dcerou.
Související
16 tisíc mrtvých, 300 tisíc zraněných, tisíce lidí přišly o zrak. Írán podle lékařů skutečná čísla obětí demonstrací tají
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
Írán , ramadán , Muslimové , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 50 minutami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 1 hodinou
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 2 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 2 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 3 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 4 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 5 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil dosažení „rámcové dohody“ ohledně Grónska, čímž alespoň dočasně zažehnal hrozící transatlantickou krizi. Poté, co několik dní stupňoval napětí výhrůžkami o vojenském obsazení ostrova a uvalení drastických cel na evropské spojence, došlo po schůzce s šéfem NATO Markem Ruttem k nečekanému obratu. Trump sice odvolal hrozbu deseti- až pětadvacetiprocentních cel, která měla začít platit od února, ale zároveň dal jasně najevo, že jeho ambice získat nad Arktidou kontrolu zůstávají neměnné.
Zdroj: Libor Novák