Netanjahu čelí protestům a ztrátě popularity. Demonstranti blokovali vstup do parlamentu

V závěru nočních intenzivních protestů proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se dnes ráno několik desítek demonstrantů spoutalo řetězy a zablokovalo vstup do izraelského parlamentu. Policie akci rozpustila a čtyři lidi zatkla. Informovala o tom agentura AP.

Demonstranti protestovali proti nadcházejícímu hlasování, které může rozšířit vládní pravomoci v zavádění protikoronavirových opatření. Zároveň šlo o další z řady protestů proti Netanjahuovi.

Demonstrace před rezidencí premiéra se staly každotýdenní záležitostí a policie proti nespokojencům uplatňuje čím dál tvrdší postup. Minulý měsíc například zatkla veterána izraelského letectva, což vyvolalo pobouření.

Do protestů se v uplynulých týdnech zapojili mladší lidé a demonstrace jsou vzdorovitější. Netanjahu se stává terčem rostoucí kritiky za to, že zůstává ve funkci, přestože je souzen pro obvinění z korupce. Dlouholetý premiér podle demonstrantů zároveň prosazuje patrně nedemokratická opatření, což zdůvodňuje bojem proti koronaviru, a špatně řeší prohlubující se ekonomickou krizi. Demonstrace proti Netanjahuovi v uplynulém týdnu podle AP patřily k největším za posledních skoro deset let.

V úterý večer se v Jeruzalémě protestní skupiny spojily k pochodu od Netanjahuovy rezidence ke Knesetu, tedy izraelskému parlamentu. Za zvuku bubnů a troubení trumpet lidé vyzývali Netanjahua k rezignaci. Někteří drželi transparenty s nápisem "je tu izraelské jaro". Mladá žena vyšplhala na kandelábr a na protest si sundala triko. Policie uvedla, že zadržela 34 lidí, kteří se do nepokojů zapojili. Demonstrace se zúčastnili i restauratéři či známí kuchaři, kteří jsou frustrovaní nekonzistentním postupem vlády v otevírání podniků.

Netanjahuova popularita v uplynulých týdnech výrazně klesla poté, co s ním začal soudní proces a jeho "nouzová" koaliční vláda, sestavená s cílem řešit koronavirvou krizi, postupovala v této otázce poněkud neohrabaně, píše AP.

Netanjahu je souzen v řadě kauz kolem štědrých darů od spřátelených miliardářů a poskytování laskavostí mediálním magnátům na oplátku za vykreslování politika a jeho ženy v příznivém světle. Premiér jakoukoliv vinu odmítá a tvrdí, že je obětí honu na čarodějnice. Z funkce odstoupit odmítá.

Izraeli se dostalo pochvaly za brzké zavedení protikoronavirových opatření. Od květnového otevření ekonomiky ale počty nových nakažených začaly prudce narůstat, zatímco míra nezaměstnanosti stále převyšuje 20 procent, přičemž před pandemií to bylo 3,9 procenta.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že vláda neposkytla Izraelcům dostatečnou podporu a záruky pro statisíce živnostníků. Vláda rovněž čelí kritice, že vydává rozporuplné pokyny, což zvyšuje naštvanost běžných občanů.

Dosud se ve zhruba devítimilionovém Izraeli nákaza koronavirem potvrdila u 54.663 lidí, 22.920 se zotavilo, 430 zemřelo a 259 je ve vážném stavu.

Související

Více souvisejících

demonstrace v Izraeli Benjamin Netanjahu Izrael Policie Izrael

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy