Při protestech v Íránu už zemřelo 92 lidí, uvedli aktivisté

Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny kvůli smrti mladé ženy po zatčení mravnostní policií. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci Iran Human Rights (IHR). Předchozí bilance této organizace, která sídlila v Oslu, činila 83 obětí.

Dalších 41 lidí zahynulo při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu, v pohraniční oblasti sousedící s Afghánistánem a Pákistánem, uvedla IHR s odvoláním na místní informační zdroje, aniž upřesnila, do jaké míry tyto násilnosti souvisely s úmrtím mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové.

Protesty v Íránu, nejzávažnější od roku 2019, odstartovala právě smrt této dvaadvacetileté Kurdky, která zemřela 16. září, tři dny po zatčení kvůli porušení přísných pravidel pro oblékání, která v islámské republice nařizují ženám zahalovat si vlasy šátkem. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantkám, které pálily šátky, také ve světě. V sobotu se demonstrovalo ve více než 150 městech po celém světě.

Úřady tvrdí, že Amíníová dostala infarkt, podle pozůstalých ale zemřela kvůli policejní brutalitě. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu bylo zabito i pět gardistů.

V chudé provincii Sístán a Balúčestán blízko afghánských a pákistánských hranic je špatná bezpečnostní situace už dlouho. Za násilnostmi v tomto regionu s převahou sunnitů stojí gangy pašující drogy a sunnitští islamisté bojující proti šíitským úřadům.

V tomto případě ale jeden ze sunnitských duchovních na internetu tvrdil, že komunitu pobouřil případ, kdy policista znásilnil patnáctiletou dívku.

Zatímco IHR pokládá zabíjení demonstrantů za zločin proti lidskosti, režim v Teheránu svaluje odpovědnost za demonstrace na zahraniční nepřátele, zejména Spojené státy a jejich západní spojence. Během demonstrací byli prý zadrženi občané Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Polska, jakož i 256 členů nelegálních opozičních uskupení, dodala AFP.

Tisíce lidí v Paříži demonstrovaly na podporu protestů v Íránu

Několik tisíc lidí dnes vyšlo v Paříži do ulic, aby podpořili protesty v Íránu proti vládě a přísným pravidlům pro oblékání žen. Obdobné demonstrace se uskutečnily o víkendu i v dalších evropských městech. Pařížské demonstrace se zúčastnila i řada Íránců, kteří žijí ve Francii v exilu, informovala agentura AP.

Demonstranti skandovali hesla jako "žena, život, svoboda" a mnozí z nich měli transparenty, které vyzývaly ke konci teokratické vlády v Teheránu či zrušení povinnosti pro ženy nosit šátek hidžáb na veřejnosti. Některé účastnice protestu se nechaly ostříhat, což je jeden ze symbolů současných protestů v Íránu.

"Tentokrát povstaly ženy a muži je doprovodili. Opravdu nastal čas změnit věci," řekla agentuře AFP jedna studentka íránského původu. "Z Íránu se nyní stalo vězení. Internetové spojení je přerušené a my nyní představujeme hlas Íránců," uvedla francouzská inženýrka íránského původu Toura Danaová.

Demonstrace se zúčastnila také řada představitelů levicových stran, které ale část demonstrantů vypískala. Někteří protestující také kritizovali setkání z 20. září mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a íránským prezidentem Ebráhímem Raísím. "Francouzská vláda flirtuje s mulláhy, zatím co mulláhové zabíjejí ženy," tvrdil jeden transparent.

Demonstrace na podporu íránských protestů se dnes uskutečnily i v Torontu či Los Angeles. V sobotu vyšly do ulic tisíce lidí v Německu, Británii, Itálii a dalších evropských zemích.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny Amíníové ale zemřela kvůli policejní brutalitě. Její rodina také poukázala na to, že nemá přístup k oficiálnímu policejnímu spisu. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Proti demonstracím úřady tvrdě zakročily. Podle exilové organizace z Osla Iran Human Rights (IHR) během protestů zemřelo nejméně 92 lidí a dalších 41 lidí zemřelo při pátečních střetech na jihu země. Tam podle revolučních gard zemřelo i pět jejích příslušníků. Podle úřadů zemřelo při protestech 60 lidí, z toho deset příslušníků bezpečnostních sil.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy