Při protestech v Izraeli zatčeno přes 10 osob. Dav demonstroval i před vilou Netanjahua

Izraelská policie při demonstracích proti nezaměstnanosti, korupci a způsobu, jakým premiér Benjamin Netanjahu řeší koronavirovou krizi, zatkla více než desítku osob, uvedla agentura AP. Protestních akcí se v sobotu večer zúčastnily tisíce lidí.

Demonstrace se uskutečnily před oficiálním Netanjahuovým sídlem v Jeruzalémě, stovky lidí se shromáždily také v přímořském parku v Tel Avivu. Poprvé od vlny protestů, která začala před týdnem, se stovky lidí sešly i před soukromou Netanjahuovou vilou ve městě Caesarea, informuje AP.

V Jeruzalémě použila policie proti demonstrantům vodní děla a uvedla, že zatkla 12 lidí kvůli účasti na nepokojích. Další dvě osoby byly zadrženy na jiných místech, protože napadly protestující pepřovým sprejem a nožem.

What is going on #Israel?pic.twitter.com/4kFiT8QPpW

— Foodielitics (@StevenAnika) July 24, 2020

Izraeli se na jaře podařilo dostat pod kontrolu první vlnu koronavirové infekce a Netanjahu se chlubil tím, že země je v reakci na koronavirus jednou z nejúspěšnějších. Podle kritiků však bylo opětovné otevření hranic unáhlené a špatně promyšlené a Izrael nyní poměrem počtu nemocných k počtu obyvatel patří mezi nejvíce zasažené státy světa.

Krize způsobila, že důvěra veřejnosti v Netanjahua a jeho vládu klesla na nejnižší úroveň. Premiér by přitom důvěru veřejnosti potřeboval, protože soud na počátku tohoto měsíce rozhodl, že jeho soudní proces kvůli korupci bude pokračovat v lednu.

Sedmdesátiletý Netanjahu je prvním izraelským ministerským předsedou souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Související

Více souvisejících

demonstrace v Izraeli Benjamin Netanjahu Policie Izrael Izrael Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy