Vztahy se vyostřují. Írán označil sankce za "bezohlednou závislost"

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf dnes na twitteru označil americké protiíránské sankce za projev "bezohledné závislosti". Uvedla to agentura Reuters. Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřilo poté, co Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavedly proti islámské republice sankce.

"Postup Spojených států ohledně sankcí poukazuje na patologickou bezohlednou závislost - stav, kde nejsou limity či hranice toho, co Spojené státy mohou či nemohou udělat," uvedl Zaríf. "Toto návykové jednání ovlivňuje jak přátele, tak nepřátele, pokud se proti němu společně nebojuje," dodal.

Zvýšené napětí mezi Íránem a USA panuje od loňska, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody z roku 2015 mezi Íránem, USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají dopad na její ekonomiku. Írán od částí dohody na protest proti sankcím začal letos v květnu odstupovat a požaduje po dalších signatářích, aby usilovali o zachování úmluvy a Írán před dopadem sankčních opatření ochránili.

Íránský prezident Hasan Rúhání v pátek při návštěvě Japonska označil počínání USA ohledně sankcí a jaderné dohody za iracionální.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) sankce Muhammad Džavad Zaríf

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy