Bouře Ciarán způsobila smrtící povodně v Itálii. Zemřelo nejméně šest lidí

Šest lidí zemřelo a několik dalších je pohřešováno po záplavách v italském Toskánsku poté, co Apeninský poloostrov zasáhly silný vítr a vydatný déšť. Extrémní počasí udeřilo v souvislosti s bouří Ciarán, která způsobila nejméně 13 úmrtí v západní Evropě, uvedla BBC

Toskánsko zasáhla ve čtvrtek večer a v noci na pátek studená fronta, která s sebou přinesla vítr o rychlosti 140 kilometrů za hodinu a srážkové úhrny, jaké region podle místní správy nezažil za posledních sto let. 

Mezi oběťmi je pětaosmdesátiletý muž, který byl nalezen v přízemí svého zaplaveného domu. Podle záchranářů nebyl schopen se po schodech dostat do bezpečí v prvním patří. Zemřel také manželský pár, jehož vozidlo převrátily proudy vody ve městě Vinci. 

Bouře Ciarán už o den dříve zpustošila západní Evropu. V Británii zavřely stovky škol či silnic, hlášeny byly komplikace v letecké a železniční dopravě. Úřady vydaly přes 200 varování před záplavami. V jihozápadní Anglii skončilo kolem 10 tisíc domácností bez energií, uvedl deník Guardian

Na Normanských ostrovech dosáhl vítr během noci na čtvrtek a brzy ráno rychlosti přes 160 kilometrů za hodinu. Zhruba čtyřicet lidí bylo evakuováno, protože jejich domy utrpěly škody. Souostroví zasáhly velké kroupy, dokonce se objevilo zatím nepotvrzené svědectví o tornádu. 

Francouzští meteorologové zaznamenali na řadě stanic v Bretani rekordní rychlost větru, například ve městě Plougonvelin činila 193 kilometrů za hodinu, informovala DW. Severovýchodně od Paříže zemřel řidič kamionu, na který spadl strom. Více než milion domácností se potýká s výpadky proudu. 

Nizozemské aerolinky KLM zrušily desítky letů z amsterdamského letiště Schiphol kvůli větru o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. 

Související

Více souvisejících

Počasí Itálie Povodně Bouře

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 10 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy