Británie koupí švédské dělostřelecké systémy Archer, starší houfnice pošle Ukrajině

Švédsko oznámilo, že se dohodlo s Británií na prodeji 14 kusů svého dělostřeleckého systému Archer. Londýnu nákup umožní darovat Ukrajině několik desítek starších samohybných houfnic AS90. Osm systémů Archer poputuje ze Švédska také přímo na Ruskem napadenou Ukrajinu, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vládu ve Stockholmu.

"Dělostřelecké systémy, jako je Archer, v kombinaci s obrněnými vozidly a tanky zvyšují obranyschopnost Ukrajiny a umožní jí znovu získat své území," uvedl švédský ministr obrany Pal Jonson. O moderní dělostřelecký systém Archer usilovala Ukrajina několik měsíců.

Britská vláda v samostatném prohlášení sdělila, že 14 systémů Archer bude sloužit jako "dočasná náhrada" za 32 dělostřeleckých systémů AS90, které od Británie obdrží ukrajinské ozbrojené síly. Londýn a Stockholm oznámily dodávky svých dělostřeleckých systémů Ukrajině v lednu.

Švédskem vyvinutý systém Archer se skládá z plně automatizované houfnice namontované na terénním vozidle. Posádka může zbraň ovládat, aniž by musela opustit opancéřovanou kabinu.

Švédská vláda také uvedla, že dosud přislíbila Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 16,9 miliardy švédských korun (30,4 miliardy Kč). V únoru se Švédsko připojilo k řadě dalších západních zemí, které Ukrajině přislíbily těžší zbraně, a oznámilo dodávku "asi deseti" tanků Leopard 2 a také systémů protivzdušné obrany IRIS-T a HAWK.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Velká Británie 155mm samohybná houfnice AS90

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy