Británií hýbou po zabití dívek masivní nepokoje. Podněcují je hoaxy, policie slibuje tvrdá opatření

V několika britských městech, včetně Liverpoolu a Londýna, došlo v sobotu k násilným střetům krajně pravicových demonstrantů s policií. Tyto nepokoje sužují Británii už několik dní a byly vyvolány pondělním útokem nožem v Southportu, při kterém byly zabity tři dívky, a následnými dezinformacemi šířenými na internetu.  Uvedl to server BBC.

V sobotu si pouliční nepokoje vyžádaly několik zraněných policistů. Násilné protesty, které začaly v úterý večer v Southportu, se rozšířily i do dalších měst. Dezinformace tvrdila, že útočníkem byl radikální islámský migrant žádající o azyl v Británii.

Policie v Liverpoolu uvedla, že při "závažných výtržnostech" v centru města bylo zraněno několik jejích členů. Demonstranti házeli na policisty různé předměty, včetně židlí, dýmovnic, cihel, vajec a plechovek od piva.

V Londýně policie zadržela několik lidí na protestech, včetně jednoho člověka za nacistický pozdrav směrovaný na účastníka protidemonstrace.

Ve městě Kingston upon Hull na východě Británie byli během násilných protestů, kdy demonstranti házeli lahve na policii, zadrženi čtyři lidé. Zraněni byli tři policisté a demonstranti rozbili okna na hotelu sloužícím jako ubytovna pro migranty.

Nepokoje propukly i v Belfastu v Severním Irsku během protiislámské demonstrace, která probíhala souběžně se shromážděním proti rasismu. Podobná situace byla i v Leedsu, kde asi 150 lidí skandovalo protiimigrační hesla, zatímco protidemonstranti je označovali za "nacistickou spodinu". Podobné protidemonstrace se konaly například i v Nottinghamu a napjatá situace byla i v Manchesteru.

Mešitám po celé zemi bylo doporučeno zvýšit bezpečnostní opatření. Policie posílila své hlídky ve městech během víkendu, kdy krajní pravice plánuje nejméně 30 demonstrací po celém Spojeném království. Několik protidemonstrací organizují skupiny bojující proti rasismu.

Premiér Keir Starmer odsoudil násilí krajní pravice a podpořil policii v přijímání tvrdých opatření, uvedl server BBC.

K útoku v Southportu došlo v pondělí na dětské taneční akci věnované tvorbě americké zpěvačky Taylor Swiftové. Sedmnáctiletý mladík je obviněn z vraždy tří dívek ve věku 6, 7 a 9 let a zranění dalších osmi dětí a dvou dospělých, kteří se snažili děti chránit. Pět ze zraněných dětí a oba dospělí jsou v kritickém stavu.

Policie útočníka zadržela a obvinila ho z trojnásobné vraždy a dalších deseti pokusů o vraždu. Soudce v Liverpoolu zveřejnil jeho totožnost, aby předešel dalším konspiracím. Obviněný Axel Rudakubana, který se narodil v Cardiffu rwandským rodičům, příští týden oslaví 18. narozeniny.

Britská vláda v neděli varovala, že nebude tolerovat násilné nepokoje. Bezpečnostní síly zadržely na demonstracích krajní pravice desítky protestujících, kteří se střetli s policií. Demonstranti házeli na policisty kameny, lahve a světlice, což vedlo k dalším zraněním. 

Související

Al Carns

Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy

Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.

Více souvisejících

Velká Británie demonstrace ve Velké Británii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

před 25 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička

Bezprostředně po ranním jmenování prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě se ministři nového kabinetu Andreje Babiše odebrali do Strakovy akademie, kde se konalo první, spíše technické, zasedání vlády. Premiér Babiš následně zahájil proces uvádění členů kabinetu do jejich ministerských funkcí, který potrvá až do večerních hodin.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese

Austrálií v neděli otřásl teroristický útok na populární pláži Bondi v Sydney. Cílem dvou střelců se stala židovská komunita, o život přišlo nejméně 12 lidí. Čin odsoudil australský premiér Anthony Albanese. Bilance tragické události ještě nemusí být konečná. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy