Britské rakety Storm Shadow dál úřadují na Ukrajině, zřejmě zasáhly Luhansk

Luhansk podle všeho zasáhly rakety dlouhého doletu Storm Shadow. Londýn je poskytl ukrajinské armádě v rámci vojenské pomoci. Rusové se i přes zjevné úspěchy těchto ničivých raket chlubí neověřitelnými sestřely. Dnešní úder přišel v napjaté době, kdy se Ukrajina připravuje na protiofenzivu. 

Ruská tisková agentura TASS dnes na telegramu oznámila, že nad Luhanskem létaly rakety a ve městě bylo slyšet několik výbuchů. Úder na Luhansk měl být podle předběžného šetření ruských úřadů proveden raketami Storm Shadow, jak uvedl plukovník Vitalij Kiselev.

Na twitteru o události informoval Euromaidan Press. „Místní uživatelé chatu a twitteru popisují útok jako ‚zvuky nízko letících stíhaček‘ a poté čtyři exploze. Mohlo se tedy pravděpodobně jednat o útok Storm Shadow,“ upřesnil server v popisku videa připnutého k příspěvku. 

Rakety dlouhého doletu Storm Shadow jsou součástí britské vojenské pomoci Ukrajině. Stanice BBC informovala, že podle výrobce mají dolet až 250 kilometrů. Raketomety HIMARS dodávané USA mají oproti nim dolet pouze 80 kilometrů. „Tyto zbraně poskytnou Ukrajině nejlepší šanci na obranu,“ řekl britský ministr obrany Ben Wallace. 

Díky delšímu doletu mohou ukrajinští piloti zůstávat dále od frontové linie. Po odpálení raketa klesá do nízké výšky, aby se vyhnula detekci nepřátelskými radary. Posléze se zaměří na cíl pomocí infračerveného vyhledávače. 

BBC upřesnila, že jsou odpalovány z letadel. O úpravách stíhacích letounů Su-24 k odpalování těchto raket informoval například poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko. „Je úžasné, jak efektivně ukrajinští inženýři modernizují stará sovětská letadla, aby byla kompatibilní s moderními vysoce přesnými zbraněmi NATO,“ napsal na twitteru. 

Rusové už se pochlubili několika sestřely. „Ruské síly během měsíce zachytily a zničily 29 raket dlouhého doletu Storm Shadow během speciální vojenské operace na Ukrajině,“ uvedla na konci května kremelská agentura TASS s odvoláním na slova ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině rakety Storm Shadow Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy