Britský ministr zahraničí Cameron se stal obětí podvodu. Napálili ho falešným hovorem

Britský ministr zahraničí David Cameron se stal obětí podvodu. Uskutečnil krátký videorozhovor s osobou, která se falešně vydávala za bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Tuto informaci zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí, aby předešlo možnému zneužití daného videa, uvádí agentura AFP.

Ministerstvo zahraničí v pátek večer oznámilo, že videohovor proběhl po výměně několika textových zpráv. Přestože hovor působil věrohodně, Cameron po něm začal mít pochybnosti. Údajný Porošenko žádal o kontakty na další osoby, což vyvolalo podezření a ministr se rozhodl v komunikaci nepokračovat.

Ministerstvo následně prošetřilo celý incident a potvrdilo, že šlo o podvod. Nezveřejnilo však, kdy se hovor odehrál, ani koho z něj podezřívá. Cameron se rozhodl informovat o podvodu, aby zabránil možnému zneužití videa.

"Přestože ministr zahraničních věcí lituje svého omylu, považuje za důležité upozornit na toto chování a zvýšit úsilí v boji proti dezinformacím," dodalo ministerstvo.

Agentura Reuters připomíná, že Cameron není prvním britským ministrem, který se stal obětí podvodníků. V roce 2018 byl tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson oklamán osobou, která se vydávala za arménského premiéra a hovořila s ním o mezinárodních vztazích.

V březnu 2022 se podobná situace stala britskému ministru obrany Benu Wallaceovi, kdy podvodník předstíral, že je ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Británie z tohoto podvodu a dalších pokusů oklamat členy vlády později obvinila Rusko. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie David Cameron

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 25 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 43 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy