Byl uvězněn za úplatkářství, tvrdí uměla inteligence o starostovi. Ten zvažuje žalobu na OpenAI

Australský starosta zahájil právní kroky poté, co o něm chatbot ChatGPT nepravdivě uvedl, že byl ve vězení za korupci. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Společnost OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zpřístupnila veřejnosti zdarma a systém si rychle získal popularitu. Na základě jednoduchých dotazů dokáže generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Jako pomocníka ho mimo jiné používají programátoři či pracovníci v marketingu.

O starostovi Brianu Hoodovi ale chatbot tvrdil, že byl uvězněn za úplatkářství, když pracoval pro dceřinou společnost australské centrální banky. Hood byl naopak oznamovatelem a nikdy nebyl obviněn z trestného činu. Hoodovi právníci zaslali společnosti OpenAI stížnost, která představuje první oficiální krok před podáním žaloby za pomluvu.

OpenAI má nyní 28 dní na odpověď. Následně by Hood podle australských zákonů mohl společnost zažalovat. Pokud k tomu dojde, jednalo by se o první veřejně známý případ žaloby za pomluvu kvůli informacím vygenerovaným chatbotem ChatGPT. OpenAI na žádost BBC o komentář neodpověděla.

Při používání ChatGPT se zobrazuje upozornění, že text, který chatbot vygeneruje, může obsahovat "nepřesné informace o osobách, místech nebo skutečnostech". Společnost OpenAI na svém blogu uvádí, že omezení chatbotu spočívá v tom, že "někdy píše věrohodně znějící, ale nesprávné nebo nesmyslné odpovědi".

Hood byl v roce 2005 zaměstnancem Notes Printing Australia, dceřiné společnosti australské centrální banky. Novináře a úředníky informoval o úplatkářství v organizaci spojené s firmou Securency, kterou banka částečně vlastnila. V roce 2010 provedla policie v Securency razii. Několik lidí bylo zatčeno a odsouzeno k odnětí svobody. Hood ale mezi těmito lidmi nebyl a uvádí, že je tvrzením ChatGPT zděšen.

"Zpočátku jsem byl šokován, že to je tak nepravdivé," řekl australské stanici ABC News. "Je jedna věc se trochu splést. Obvinit někoho, že je zločinec a že si odpykal trest ve vězení, když pravda je zcela opačná, je však něco úplně jiného," řekl. "Myslím, že je to dost varovný budíček. Ten systém je vykreslován jako důvěryhodný, informativní a autoritativní, a to zjevně není," dodal.

BBC Hoodova tvrzení ověřila prostřednictvím veřejně dostupné verze ChatGPT na webu OpenAI. Chatbot na dotaz odpověděl popisem kauzy a poté nepřesně uvedl, že se Hood v roce 2012 "přiznal k jednomu případu úplatkářství a byl odsouzen ke čtyřem letům vězení".Tato odpověď se však už nezobrazuje v novější verzi ChatGPT, která je integrována do vyhledávače Bing společnosti Microsoft, která Hooda identifikuje jako oznamovatele a výslovně uvádí, že "nebyl zapojen do placení úplatků... jak tvrdí chatbot s umělou inteligencí nazvaný ChatGPT".

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) Austrálie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 18 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy