Rusko slibuje reakci, pokud Velká Británie pod svým novým politickým vedením povolí Ukrajině, aby používala britské zbraně k útokům na ruské území. Ve středu to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Nový britský premiér a lídr labouristů Keir Starmer podle webu Bloomberg na okraj summitu NATO ve Washingtonu naznačil, že ukrajinská armáda by mohla použít rakety Storm Shadow, které poskytla Velká Británie, k zásahu cílů na ruském území.
Peskov v reakci pro novináře řekl, že Kreml zatím takové vyjádření nezachytil. "Pokud to tak je, je to, samozřejmě, další nezodpovědný krok směrem ke zvyšování napětí a vážné eskalaci situace," konstatoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Mluvčí už v úterý uvedl, že Rusko bude s ohledem na údajný protiruský étos NATO a domnělou účast členských zemí aliance v konfliktu na Ukrajině bedlivě sledovat prohlášení i rozhodnutí během červencového summitu.
"Budeme summit sledovat opravdu podrobně, protože Severoatlantická aliance jako aliance vnímá Rusko jako svého nepřítele a soupeře. A tato aliance se podílí na konfliktu na Ukrajině, bojuje za Ukrajinu," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ruské státní agentury TASS. Moskva se podle jeho slov chce soustředit na jakoukoliv rétoriku, jednání či rozhodnutí, která budou učiněna.
Letošní summit NATO se koná od úterý do čtvrtka v americkém Washingtonu a je posledním za vedení současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Česko reprezentuje delegace, kterou tvoří prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka.
Související
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Dmitrij Peskov , Rusko , Keir Starmer (labouristi) , rakety Storm Shadow , Armáda Ukrajina , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl mají za sebou další kolo hlasování. Známe nominované
včera
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
včera
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
včera
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
včera
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
včera
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
včera
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
včera
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
včera
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
včera
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
včera
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
včera
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
včera
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
včera
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
včera
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
včera
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
včera
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
včera
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
včera
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
včera
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
Hlavní hygienička České republiky Barbory Macková varovala před konzumací vybraných šarží několika značek kojenecké výživy, které byly staženy z trhu kvůli riziku kontaminace toxinem cereulid. Podle dostupných informací byly do Česka od poloviny prosince dovážena balení těchto produktů z Francie, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Irska. Problém se týká výrobků značek Nutrilon, Babybio, Bebelo, Beba, Aptamil či Alfamino.
Zdroj: Libor Novák