Podle informací předaných ukrajinskými médii prostřednictvím svých reportérů přítomných v soudní síni včera ukrajinský soud rozhodl o zadržení bývalého předsedy nejvyššího soudu Vsevoloda Kňazeva do vazby. Kňazev byl zadržen v pondělí při přebírání úplatku a následující den byl svými kolegy soudci odvolán z pozice předsedy soudu.
Podle zpravodajského serveru RBK-Ukrajina bylo rozhodnuto, že Vsevolod Kňazev zůstane ve vazbě až do 14. července. Nicméně, existuje možnost, že bude propuštěn na kauci ve výši 107 milionů hřiven (přibližně 64 milionů Kč). Tuto informaci uvedl zmíněný server. Kňazev se chce proti rozhodnutí soudu odvolat a své názory a argumenty vyjádřil prostřednictvím dopisu, který zveřejnil web Ukrajinska pravda.
Kňazev byl zadržen ukrajinskými protikorupčními úřady při přijetí úplatku ve výši téměř tří milionů dolarů (přibližně 65 milionů Kč). Ukrajinský národní protikorupční úřad (NABU) zveřejnil na telegramu fotografii, na které byly vidět svazky stodolarových bankovek uspořádané na gauči. NABU sdělil, že úřad úspěšně odhalil rozsáhlou korupci na nejvyšším soudu, kde bylo možné prostřednictvím úplatků získávat různé výhody.
Podle informací agentury Ukrinform bylo zjištěno, že Kňazev přijal finanční prostředky od osob, které zastupovaly jednoho z ukrajinských oligarchů. Čtyřiačtyřicetiletý soudce zastával pozici předsedy nejvyššího soudu od konce předloňského roku.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj opakovaně slibuje tvrdý boj proti korupci, přičemž chce ukázat, že země je připravena zahájit přístupové rozhovory s Evropskou unií. Pro přijetí Ukrajiny do EU jsou klíčové protikorupční reformy. V loňském roce EU udělila Ukrajině status kandidátské země.
Podle nejnovějšího Indexu vnímání korupce organizace Transparency International se Ukrajina, která se dlouhodobě brání ozbrojené ruské agresi, umístila na 116. místě ze 180 zemí. Ve srovnání s rokem 2022 si polepšila o jedno místo.
Související
Zelenskyj zvažuje, že už znovu nebude kandidovat na prezidenta
Západní metropole vědomě brzdí zřízení tribunálu pro potrestání Ruska, tvrdí ukrajinský tisk
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 1 hodinou
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 2 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 3 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 3 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 4 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 5 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 6 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 6 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 7 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 9 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě