Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.
"Nechcete se přece pouštět do věcí, které by mohly ohrozit vaši bezpečnost nebo bezpečnost vaší rodiny," řekl údajně Cohen prokurátorce ICC před několika lety.
Podle zdroje Guardianu byly tyto aktivity tehdejšího šéfa Mossadu schváleny na vysoké úrovni, jelikož ICC představoval hrozbu trestního stíhání izraelských vojáků.
Další zdroj, obeznámený s aktivitami Mossadu kolem prokurátorky ICC, uvedl, že tajná služba se ji pokusila buď zkompromitovat, nebo získat pro spolupráci s Izraelem. Mossad se údajně zajímal o rodinu prokurátorky a měl také přepisy tajných nahrávek jejího manžela.
Při jedné příležitosti Cohen údajně ukázal Bensoudové fotografie jejího manžela, které byly tajně pořízeny během jejich návštěvy Londýna. V dalším případě Cohen údajně naznačil prokurátorce, že vyšetřování Izraele by mohlo poškodit její kariéru.
Podle Guardianu byl Cohen jedním z nejbližších spojenců izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a osobně vedl několikaleté aktivity Mossadu s cílem podkopat činnost mezinárodního soudu.
List The Guardian se odvolává na zdroje, které potvrdily, že prokurátorka informovala malou skupinu vysoce postavených představitelů ICC o Cohenových pokusech ovlivnit ji.
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan před týdnem oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informaci přinesla agentura Reuters.
Podle Khana nesou Benjamin Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a Izraeli.
Konflikt mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami, zejména Hamásem, se dlouhodobě vyznačuje eskalací násilí, které vedlo k četným obětem na obou stranách. ICC se zabývá vyšetřováním válečných zločinů a zločinů proti lidskosti s cílem zajistit spravedlnost pro oběti těchto konfliktů.
Související
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
Izrael , Mossad , ICC (Mezinárodní trestní soud) , Yossi Cohen
Aktuálně se děje
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
včera
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
včera
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
včera
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
včera
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě