Ruský prezident Vladimir Putin se snaží využít geopolitického napětí k ekonomickým výhodám a nabízí Spojeným státům přístup k nerostným surovinám, včetně těch, které se nacházejí v částech Ukrajiny okupovaných ruskými silami. Tento krok přichází v době, kdy Kyjev a Washington jednají o dohodě týkající se těžby vzácných nerostů na ukrajinském území.
Putin v pondělí večer v rozhovoru pro ruská státní média uvedl, že Moskva je připravena spolupracovat se „svými partnery, včetně Američanů“ při využívání zásob minerálů. Současně naznačil, že Rusko by mohlo obnovit prodej hliníku do USA a nabídnout „přibližně dva miliony tun na americký trh“.
Tento návrh přichází ve chvíli, kdy administrativa Donalda Trumpa tlačí na Ukrajinu, aby výměnou za již poskytnutou vojenskou a finanční pomoc umožnila americkým společnostem prioritní přístup k nerostnému bohatství v hodnotě stovek miliard dolarů. Washington však za to nenabízí žádné jasné bezpečnostní záruky ani přísliby další finanční podpory.
Putin ve svém projevu prohlásil, že Ukrajinská dohoda o těžbě nerostů s USA „se nás netýká“, ale současně tvrdil, že Moskva má Trumpovi co nabídnout a předčí možnosti Kyjeva.
„Jsme připraveni spolupracovat s našimi americkými partnery… pokud projeví zájem o spolupráci,“ řekl Putin a dodal, že Rusko disponuje „řádově většími zásobami těchto surovin než Ukrajina“.
Zmínil především bohatá naleziště na severu Ruska, v oblasti Kavkazu a na Dálném východě. Kromě toho přímo poukázal na těžební potenciál Donbasu, tedy ukrajinského území, které je pod kontrolou ruské armády.
„Pokud jde o nová území,“ pokračoval Putin v narážce na ukrajinská území, která Rusko anektovalo, „jsme připraveni přilákat zahraniční partnery. A v našich takzvaných nových historických územích, která se vrátila do Ruské federace, se nachází určité zásoby. Jsme připraveni tam spolupracovat i s Američany.“
Aby byla nabídka ještě atraktivnější, Putin navrhl možnost spolupráce při výrobě hliníku. Podle jeho slov by americké společnosti mohly „dobře vydělat“ a USA by získaly potřebné objemy suroviny za „zcela přijatelné tržní ceny“.
Trumpova administrativa dlouhodobě slibuje rychlé ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž v poslední době opakuje narativ Kremlu o tom, že Kyjev svým jednáním Moskvu vyprovokoval k invazi.
Putinův návrh přichází krátce poté, co Evropská unie nabídla Ukrajině vlastní dohodu o surovinách. Evropský komisař pro průmyslovou strategii Stéphane Séjourné při své návštěvě Kyjeva prohlásil: „Přidanou hodnotou Evropy je, že nikdy nepožadujeme dohodu, která není vzájemně výhodná.“
Související
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
válka na Ukrajině , Vladimír Putin , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák