Spojené státy dočasně pozastavily zpravodajskou podporu a dodávky zbraní Ukrajině po napjatém setkání mezi prezidentem Volodymyrem Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem minulý pátek v Oválné pracovně. Informoval o tom ředitel CIA John Ratcliffe, píše CNN.
Podle Ratcliffea vyjádřil prezident Trump pochybnosti o závazku prezidenta Zelenského k mírovému procesu a rozhodl se na čas zastavit vojenskou i zpravodajskou podporu. "Trump měl skutečně otázku, zda je prezident Zelenskyj oddán mírovému procesu, a řekl, že uděláme pauzu," uvedl ředitel CIA. Dodal, že přerušení umožnilo Zelenskému reagovat, a naznačil, že pauza by nemusela trvat dlouho.
Ratcliffe rovněž vyjádřil naději, že podpora bude brzy obnovena, a zdůraznil, že Spojené státy nadále usilují o spolupráci s Ukrajinou při dosahování mírového řešení konfliktu. Klíčovým faktorem by mohla být i nedávná korespondence mezi ukrajinským prezidentem a Donaldem Trumpem. "Budeme s Ukrajinou spolupracovat tak, jako doposud, abychom se postavili agresi a přispěli k vytvoření podmínek pro mírová jednání," řekl Ratcliffe.
Vysoce postavený americký vojenský představitel uvedl, že Spojené státy již omezily sdílení zpravodajských informací. Součástí opatření je také redukce průzkumných a sledovacích letů, což může mít dopad na obranné i útočné operace, včetně protivzdušné obrany. Ukrajina totiž do značné míry spoléhá na americkou zpravodajskou podporu.
Během období před Trumpovou inaugurací byli Ratcliffe a jeho tým upozorněni americkými představiteli na význam zpravodajské spolupráce s Ukrajinou. Ti zdůraznili, že sdílení zpravodajských informací bylo klíčové pro úspěchy ukrajinské armády na bojišti.
Podle informací televize CNN nyní američtí i ukrajinští vojenští představitelé vyhodnocují dopady pozastavení vojenské pomoci. Opatření by mohlo ovlivnit nejen schopnost Ukrajiny čelit ruským útokům, ale i její pozici v nadcházejících diplomatických jednáních.
Související
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , válka na Ukrajině , CIA
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 1 hodinou
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 3 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 7 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
Nebezpečné projevy zimního počasí se vrací do Česka. Od pátečního večera do sobotního rána hrozí náledí. Tvořit se bude zejména v Čechách, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě