Čínský výrobce tabletů a smartphonů Xiaomi se důrazně ohradil proti tomu, že jej Ukrajina zařadila na svůj seznam mezinárodních sponzorů války. Firma dnes na svém webu uvedla, že vyrábí spotřební elektroniku a že své produkty nabízí výhradně k civilnímu a komerčnímu využití. Ukrajinská protikorupční agentura NAZK ve čtvrtek oznámila, že firmu na seznam zařadila proto, že nadále podniká v Rusku a dosahuje tam rekordního odbytu.
"Důrazně se ohrazujeme proti obvinění ze strany ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce, že jsme 'mezinárodním sponzorem války'. Nepodporujeme žádné válečné akce. Plně se hlásíme ke světovému míru. Naším posláním je umožnit všem lidem na světě užívat si lepší život prostřednictvím inovativních technologií," uvedl čínský podnik.
Ukrajinská protikorupční agentura ve svém textu označuje Ruskou federaci za teroristický stát. Uvádí také například, že firma Xiaomi v loňském třetím čtvrtletí zvýšila prodej v Rusku proti předchozímu čtvrtletí o 39 procent a že čínský podnik loni zdvojnásobil podíl na ruském trhu.
"V červenci 2022 zaujímala společnost Xiaomi a její dílčí značka POCO dohromady 42 procent ruského trhu s chytrými telefony, čímž se dostala na první místo v objemu prodeje," stojí ve zprávě ukrajinské protikorupční agentury. "Společnost Xiaomi Corporation sponzoruje vojenskou agresi teroristického státu a musí nést jak reputační, tak právní důsledky svého jednání," tvrdí Ukrajinci.
Po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z konce loňského února začaly západní státy zavádět sérii protiruských sankcí, které mimo jiné západním firmám znemožnily nebo značně zkomplikovaly další působnost na ruském trhu. Uvolněné místo začaly obsazovat firmy ze zemí, které vůči Rusku nezaujaly stejně přísný postoj. To je například Indie, Čína, ale i některé země v Latinské Americe.
Server Politico v lednu napsal, že většina západních firem v Rusku navzdory sankcím dál působí. Jen kolem osmi procent firem se z Ruska k loňskému listopadu stáhlo, a naopak většina z těch, které zůstaly, byla z Německa.
Související
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Jan Hrabě