CNN: Za útoky na wagnerovce v Súdánu může stát ukrajinská armáda

Ukrajinské speciální jednotky možná stojí za několika dronovými útoky a také pozemní vojenskou operací namířenou proti milicím podporovaným ruskou žoldnéřskou Wagnerovou skupinou v Súdánu. Útoky se odehrály v blízkosti hlavního města Chartúm.  

Za útoky a vojenskou operací není súdánská armáda, řekl CNN nejmenovaný zdroj z ukrajinské armády. Na otázku, zda je provedla ukrajinská armáda, odpověděl, že je "pravděpodobně provedly ukrajinské speciální jednotky".

Ukrajina se k útokům oficiálně nepřihlásila. Představitel súdánské armády řekl, že "nemá vědomost o ukrajinských útocích v Súdánu" a nemyslí si, že za tyto útoky je zodpovědný Kyjev. Několik představitelů USA rovněž vyjádřilo podiv nad tvrzením, že útoky provedla Ukrajina.

Vojenská operace byla namířena proti polovojenskému seskupení Síly rychlé podpory (RSF), které dlouhodobě bojuje se súdánskou armádou o ovládnutí země.

Doporučené články

CNN se nepodařilo nezávisle prokázat, že Ukrajina se do operace skutečně zapojila. Na videonahrávce z útoků, které stanice získala, jsou však drony, které mají charakteristické znaky těch, které používá Ukrajina.

Dva komerčně dostupné drony s ukrajinským nápisem na ovladači byly podle stanice součástí nejméně osmi útoků. Experti také říkají, že použitá taktika útoku bezpilotních letadel je pro Súdán i okolní region velmi neobvyklá.

Útoky Ukrajiny v Súdánu by znamenaly dramatické rozšíření fronty v rusko-ukrajinské válce. Kromě několika útoků ukrajinskými bezpilotními letadly na ruském území se protiútoky Ukrajiny soustřeďují na okupované oblasti svého státu na východě a jihu.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Súdán Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy