Co bude s Pásmem Gazy? Izrael plán nemá, tak tam nechá svou armádu roky

Izraelský ministr Avi Dichter, člen izraelské bezpečnostní rady a ministr pro potravinovou bezpečnost, uvedl, že izraelská armáda zůstane v Pásmu Gazy po mnoho let. Uvedl to server The Guardian.

Jejím hlavním úkolem bude bojovat proti novým rekrutům Hamásu a zároveň zajistit distribuci humanitární pomoci obyvatelům této hustě obydlené oblasti. Dichterovy komentáře potvrzují rostoucí obraz dlouhodobého nasazení izraelských vojáků v Gaze bez jakéhokoliv okamžitého plánu na jinou správu nad územím se 2,3 milionu obyvatel a na zahájení obnovy infrastruktury.

Dichter ve svém prohlášení uvedl, že izraelská armáda bude muset v Pásmu Gazy působit podobně jako na Západním břehu Jordánu, kde vojáci provádějí pravidelné vojenské operace a kontrolují klíčové oblasti. Jako příklad zmínil nově vybudovaný koridor Netzarim, vojenskou zónu, která propojuje pobřeží Středozemního moře s východní hranicí Pásma Gazy.

Tento koridor byl vytvořen demolicí budov, které mohly sloužit jako potenciální kryt pro bojovníky Hamásu. Podle svědectví nedávno demobilizovaných izraelských vojaků byly v této oblasti zbořeny všechny stavby vyšší než pas dospělé osoby, aby se vytvořily podmínky pro rozsáhlou vojenskou infrastrukturu.

Během 70 dní zde izraelská armáda vybudovala sérii vojenských základen a nových cest. Použití výbušnin bylo tak intenzivní, že některé jednotky hlásily nedostatek materiálu. Tento postup podle Dichtera odpovídá strategickému cíli dlouhodobé kontroly oblasti, který zahrnuje jak fyzickou přítomnost, tak znemožnění Hamásu znovu získat schopnosti ohrožovat Izrael.

Izraelské útoky v Gaze pokračují a zdravotníci ve čtvrtek hlásili smrt nejméně 21 Palestinců při náletech na severu a jihu Pásma Gazy. Mezi obětmi byli civilisté včetně dětí, kteří zahynuli při zásahu izraelských stíhaček na domy a silnice poblíž nemocnic a mešit.

V Nuseiratu, jednom z historických uprchlických táborů v Gaze, byly nálety obzvláště intenzivní, přičemž byly zničeny mnohapatrové budovy a zasažena infrastruktura v okolí. Zdravotníci z nemocnice al-Awda potvrdili nejméně 11 mrtvých v této oblasti.

Izraelská vojenská kampaň v Gaze si podle místních øadů vyžádala již přes 44 200 obětí, většinou civilistů, a přiměla prakticky celou populaci k alespoň jednomu vysídlení. Rozsáhlá část Pásma Gazy je v troskách a obyvatelé trpí nedostatkem základních potřeb a humanitární pomoci. Izrael je obviňován z toho, že má v úmyslu trvale vysídlit obyvatele určitých oblastí Gazy, aby je podrobil dlouhodobé kontrole. Izraelská vláda tato obvinění popírá.

Premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že Hamás musí být zcela zničen a že Izrael si musí zachovat trvalou kontrolu nad částmi Pásma Gazy. Netanjahu také odmítá návrhy, aby se moci v Gaze ujala reformovaná Palestinská autonomie, avšak nepředložil žádný jiný detailní plán pro správu tohoto území. To vyvolává otázky ohledně budoucího vedení oblasti a obnovy zničené infrastruktury.

Dichter připustil, že by mohly být najaty soukromé bezpečnostní společnosti na ochranu humanitárních konvojů proti rabování, což by mohlo být pilotním opatřením pro budoucí správu. Také navrhl, že by roli správce mohla převzít izraelská armáda. 

Související

Alireza Tangsiri

Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu

Izraelský ministr obrany Israel Katz ve čtvrtek oznámil, že se Izraelským obranným silám (IDF) podařilo během cílené a vysoce přesné operace zlikvidovat klíčovou postavu íránského režimu. Obětí útoku se stal velitel námořnictva Islámských revolučních gard (IRGC) Alireza Tangsiri. Spolu s ním měli při nočním úderu zahynout i další vysoce postavení představitelé námořního velení, což představuje zásadní ránu pro íránskou vojenskou strukturu.
F-16 Israel Defense Forces

HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor

Izraelská armáda čelí vážným obviněním z opakovaného a nezákonného používání bílého fosforu v obydlených oblastech jižního Libanonu. Organizace Human Rights Watch (HRW) spolu s dalšími výzkumníky zdokumentovala nasazení této kontroverzní látky, která má za následek nejen devastaci krajiny, ale i bezprostřední ohrožení civilistů. Podle expertů Izrael tuto zbraň využívá k taktice „spálené země“, aby odkryl terén a znemožnil bojovníkům Hizballáhu úkryt.

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Úřad vlády

Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne

Vláda premiéra Andreje Babiše se na svém pondělním zasedání intenzivně zabývala krizovou situací na trhu s pohonnými hmotami. Hlavním tématem diskusí s největšími distributory, mezi které patří společnosti MOL, OMV, Shell, EuroOil a PKN Orlen, byla výše jejich marží. Podle premiéra jsou současné zisky prodejců, dosahující v některých případech až 10 korun na litr, naprosto nepřiměřené a neodpovídají realitě na trhu.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu

Napětí v Perském zálivu dosahuje kritického bodu a rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa nabírá na intenzitě. Podle posledních prohlášení, která prezident poskytl deníku Financial Times a následně publikoval na síti Truth Social, čelí Írán ultimátu: buď přistoupí na americké mírové podmínky a okamžitě otevře Hormuzský průliv, nebo Spojené státy přikročí k totální likvidaci íránské energetické a ropné infrastruktury.

včera

včera

NASA zahajuje program Artemis

Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru

Vypuštění mise Artemis II, která v nejbližších dnech vyšle čtyři astronauty na oblet Měsíce, představuje zásadní milník v novodobém dobývání vesmíru. Ačkoliv se od posledního přistání člověka na lunárním povrchu v rámci programu Apollo uplynulo více než 50 let, Spojené státy investovaly do programu Artemis již přibližně 93 miliard dolarů. Důvodem pro tento nákladný návrat není jen nostalgie, ale především strategické suroviny, technologická příprava na Mars a nová vlna vesmírného soupeření.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel udělil čtyři milosti

Prezident Petr Pavel udělil v pondělí čtyři milosti, kterými prominul tresty třem ženám a jednomu muži. Podle vyjádření Hradu vedly hlavu státu k tomuto kroku především vážné zdravotní komplikace odsouzených nebo snaha ochránit zájmy nezletilých dětí v náročných sociálních situacích.

včera

Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen

Kvůli dramatickému nárůstu cen benzinu a nafty se v pondělí dopoledne sešel premiér Andrej Babiš se zástupci nejvýznamnějších distributorů pohonných hmot v České republice. Jednání se zúčastnili šéfové společností MOL, OMV, Shell, EuroOil a PKN Orlen. Důležitost situace podtrhl fakt, že kvůli této schůzce bylo zrušeno i plánované koaliční vyjednávání.

včera

Ilustrační fotografie.

Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?

Unikátní vhled do metod práce ruských tajných služeb přinesl soubor uniklých zpráv a nahrávek, které dokumentují, jakým způsobem Moskva získává a řídí své informátory v Evropě. Příběh studenta informatiky, kterému web Politico říká říkat Ivan, ukazuje drsnou realitu náboru: buď budeš donášet na své známé v protikremelských kruzích, nebo půjdeš na 15 let do vězení. Tato praxe se přitom zdaleka neomezuje jen na území Ruska, ale skrze nátlak na exulanty infiltruje i evropské státy.

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu

Americký prezident Donald Trump v neděli naznačil, že Spojené státy umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu. Tento krok představuje zásadní průlom v dosavadní palivové blokádě, kterou Washington v posledních měsících vůči ostrovu uplatňoval. Kuba se v současnosti zmítá v hluboké energetické krizi, která ochromila běžný chod země, a prezidentovo vyjádření naznačuje ochotu k dočasnému ústupku z humanitárních důvodů.

včera

Íránský ostrov Charg

Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen

Americký prezident Donald Trump v aktuálním rozhovoru pro Financial Times opět rozvířil spekulace o možné vojenské operaci, jejímž cílem by bylo obsazení íránského ostrova Charg. Tento malý skalnatý výběžek v Perském zálivu, vzdálený jen asi 24 kilometrů od pevniny, představuje pro Teherán kritickou tepnu. Nachází se zde totiž terminál, přes který protéká 90 % veškerého íránského vývozu ropy, což z něj činí „hospodářskou krční tepnu“ celého režimu.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili

Americký prezident Donald Trump zvažuje vysoce riskantní vojenskou operaci, jejímž cílem je zabavit přibližně 454 kilogramů vysoce obohaceného uranu přímo na íránském území. Podle zpráv deníku Wall Street Journal, který se odvolává na bezpečnostní činitele, by taková mise vyžadovala přítomnost amerických pozemních sil v zemi po dobu několika dní i déle. Trump zatím definitivní rozhodnutí neučinil, ale myšlence zůstává nakloněn, neboť by tím mohl naplnit svůj hlavní cíl – definitivně zabránit Íránu ve výrobě jaderné zbraně.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg

Donald Trump v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil svůj záměr zaměřit se na íránské ropné zdroje. Uvedl, že jeho prioritou by bylo převzít kontrolu nad tamní ropou, přičemž americké síly by mohly obsadit exportní uzel na ostrově Charg. Podle jeho slov je tento krok jeho oblíbenou variantou, i když čelí domácí kritice. Trump naznačil, že obsazení ostrova zůstává otevřenou možností mezi mnoha dalšími strategickými alternativami.

včera

Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů

Přípravy na nadcházející velikonoční svátky letos doprovodí proměnlivé jarní počasí, které nabídne jak slunečné okamžiky, tak i dešťové přeháňky a chladná rána. Podle aktuálního výhledu meteorologů se teploty budou postupně šplhat nahoru, ale zejména na horách se ještě můžeme setkat se sněhem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy