Tento rok se k ruské armádě přidalo více než 190 000 dobrovolníků a vojáků ve dočasné službě. Dnes to prohlásil místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv, napsal server Sky News.
"Průměrný denní počet nových rekrutů je stabilní a pohybuje se kolem 1000 osob," sdělil Medveděv.
Ruské síly na ukrajinské frontě zřejmě utrpěly značné ztráty. Ukrajinské vojenské vedení odhaduje, že od začátku války bylo téměř 550 000 ruských vojáků zabito nebo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.
Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil v červnu ruský prezident Vladimir Putin na setkání s vyznamenanými účastníky invaze, která trvá už déle než dva roky.
"V zóně naší speciální vojenské operace se nachází téměř 700 tisíc lidí," řekl Putin podle Moscow Times. Rusko neustále mluví o válce na Ukrajině, kterou rozpoutala před více než dvěma lety, jako o speciální vojenské operaci.
Loni v prosinci během výroční tiskové konference dlouholetý šéf Kremlu prohlásil, že ruská armáda na Ukrajině nasadila 617 tisíc vojáků s tím, že mobilizováno jich bylo 244 tisíc. Zároveň tehdy poznamenal, že 486 tisíc lidí dobrovolně uzavřelo kontrakty s armádou.
Rusko nezveřejňuje ztráty, které utrpělo ve válce na Ukrajině. Naposledy v září 2022 uvedlo, že v boji zahynulo 5937 vojáků. Podle AFP však několik nezávislých analýz západních zpravodajských služeb stanovuje tento počet na desetitisíce.
Rusko má oproti Ukrajině na bojišti výhodu v počtu ozbrojených sil. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal problémy s náborem i morálkou v rámci ukrajinské armády, kterou sužuje nedostatek personálu i zbraní. Kyjev z toho důvodu snížil odvodový věk a zpřísnil sankce pro ty, kteří se povolávacímu rozkazu vyhýbají.
Související
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
Předseda poslanecké Sněmovny Tomio Okamura (SPD) by se v březnu mohl po devíti letech objevit v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Podle dostupných informací obdržel pozvánku do druhého březnového vydání relace.
Zdroj: Jan Hrabě