Na závěr summitu Evropského politického společenství (EPC) dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že Ukrajina potřebuje další systémy protivzdušné obrany Patriot, než nedostane stíhačky F-16. Informovala o tom ukrajinská agentura Ukrinform.
"Potřebujeme moderní stíhačky. Nejde jen o součást naší protiofenzivy, ale je to i záležitost ochrany našeho vzdušného prostoru, logistiky a především Ukrajinců," řekl Zelenskyj. "To je pro nás obtížné, protože nemáme moderní stíhačky, a proto má na obloze převahu Rusko," dodal. Nutno dodat, že ukrajinský prezident k dodání moderních stíhacích letounů vyzývá západní spojence už několik měsíců.
"Dokud nebudeme mít letadla, potřebujeme více Patriotů. Proč Patriotů? Protože jsou schopni sestřelit všechny typy ruských raket. To je vše. Máme mnoho jiných systémů, ale Patrioti jsou Patrioti," dodal prezident. Jde podle něj o nejlepší systém na obranu ukrajinského nebe.
V posledních týdnech vyjádřilo několik evropských zemí ochotu podílet se na zprostředkování dodávek letounů F-16 pro Ukrajinu. Nicméně, zatím konkrétní sliby v této věci nepadly. Například polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Polsko poskytne Ukrajině pomoc s výcvikem pilotů pro americké stíhačky, ale samotné dodání letounů neposkytne.
"Letounů F-16 nemáme dost. Předali jsme naše migy. To josu dobrá letadla, dobré stíhačky," řekl polský premiér k letounům MiG-29 sovětské výroby. Tyto stíhačky předalo Ukrajině i Slovensko.
Související
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
válka na Ukrajině , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , summit Evropského politického společenství (EPC)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 1 hodinou
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 2 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 3 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 5 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 6 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
Než česká fotbalová reprezentace odletěla do zámoří, kde se od 11. června účastní letošního světového šampionátu, musel velezkušený fotbalový stratég Miroslav Koubek rozhodnout, kteří tři čeští reprezentanti přijdou o start na velké fotbalové akci. Jednalo se o nejtěžší moment v jeho bohaté trenérské kariéře, jak sám říkal. Nakonec se rozhodl, že s sebou do USA a Mexika nevezme záložníky Pavla Buchu a Tomáše Ladru a útočníka Christopha Kabonga. Češi už jsou od pondělí v Americe a nejenže stihli trénink, ale také navštívili baseballový zápas či generální konzulát v New Yorku, kde se představitelé reprezentace setkali s českým velvyslancem Miloslavem Staškem.
Zdroj: David Holub