Dokud nebudeme mít F-16, potřebujeme více Patriotů, řekl Zelenskyj

Na závěr summitu Evropského politického společenství (EPC) dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že Ukrajina potřebuje další systémy protivzdušné obrany Patriot, než nedostane stíhačky F-16. Informovala o tom ukrajinská agentura Ukrinform.

"Potřebujeme moderní stíhačky. Nejde jen o součást naší protiofenzivy, ale je to i záležitost ochrany našeho vzdušného prostoru, logistiky a především Ukrajinců," řekl Zelenskyj. "To je pro nás obtížné, protože nemáme moderní stíhačky, a proto má na obloze převahu Rusko," dodal. Nutno dodat, že ukrajinský prezident k dodání moderních stíhacích letounů vyzývá západní spojence už několik měsíců.

"Dokud nebudeme mít letadla, potřebujeme více Patriotů. Proč Patriotů? Protože jsou schopni sestřelit všechny typy ruských raket. To je vše. Máme mnoho jiných systémů, ale Patrioti jsou Patrioti," dodal prezident. Jde podle něj o nejlepší systém na obranu ukrajinského nebe.

V posledních týdnech vyjádřilo několik evropských zemí ochotu podílet se na zprostředkování dodávek letounů F-16 pro Ukrajinu. Nicméně, zatím konkrétní sliby v této věci nepadly. Například polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Polsko poskytne Ukrajině pomoc s výcvikem pilotů pro americké stíhačky, ale samotné dodání letounů neposkytne.

"Letounů F-16 nemáme dost. Předali jsme naše migy. To josu dobrá letadla, dobré stíhačky," řekl polský premiér k letounům MiG-29 sovětské výroby. Tyto stíhačky předalo Ukrajině i Slovensko.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) summit Evropského politického společenství (EPC)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy