Dva roky války na Ukrajině: Zelensky bagatelizoval ztrátu Avdijivky, Západ ho znepokojuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky bagatelizoval nedávnou ztrátu Avdijivky, kterou minulý týden dobyly ruské síly, a naléhá na své spojence, aby rychleji posílili pomoc Ukrajině.

Uvedl to v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News, který je naplánován k odvysílání před blížícím se druhým výročím vypuknutí války na Ukrajině. Některé pasáže z tohoto rozhovoru již byly zveřejněny

Zelenskyj zlehčil význam ztráty Avdijivky a namísto toho zdůraznil dřívější úspěchy ukrajinských ozbrojených sil, zejména v severovýchodní Charkovské oblasti, kde proběhlo i interview s Fox News. Současně uznal, že loňský rok byl pro Ukrajinu "složitý", zejména jeho závěr.

"Před dvěma lety jsme získali kontrolu nad Charkovskou oblastí. Nyní jsme v této oblasti my - a otevřeli jsme Černé moře. Probíhá tam export obilí a zničili jsme mnoho lodí ruské flotily," řekl Zelenskyj v angličtině. "Tohle jsme dokázali za dva roky. A co dokázali oni? Jenom toto jediné místo. Ale k čemu?"

Zelenskyj neskrývá nespokojenost se zpomalením západní pomoci, ačkoliv Spojené státy nezmínil přímo. "Musíme jednat rychleji. To znamená, že musíme obejít veškerou byrokracii. Jinak nemáme žádnou šanci," zdůraznil.

Ruské vojenské síly dobyly Avdijivku minulý týden, což představuje největší úspěch Moskvy od dobytí Bachmutu v květnu loňského roku. Vladimir Putin poté prohlásil, že Rusko bude pokračovat v postupu dále na východní Ukrajině.

Avdijivka leží pouhých 15 kilometrů severozápadně od Doněcku, hlavního města Doněcké oblasti. Podle ruských analytiků dobytí Avdijivky má chránit Doněck před ukrajinským ostřelováním. Navíc Moskva nyní uvažuje o strategii, jak dobýt celou Doněckou a Luhanskou oblast. 

Americký prezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru se Zelenským přiznal, že za pád východoukrajinského města Avdijivka, odkud se stáhly ukrajinské síly, může být odpovědná nečinnost Kongresu USA a jeho dosavadní kroky. Uvedl to server CNN.

Ukrajinská armáda oznámila, že se rozhodla stáhnout z Avdijivky. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj to zdůvodnil snahou vyhnout se obklíčení a chránit životy a zdraví svých vojáků.

Ruské ministerstvo obrany večer v sobotu oznámilo, že jeho síly získaly "plnou kontrolu" nad Avdijivkou. Zelenskyj během svého projevu na konferenci v Mnichově tvrdil, že stažení ukrajinských vojáků neznamená, že by Rusko něco získalo. Podle něj Rusko "nic nedobylo".

Bílý dům ve svém prohlášení k telefonátu uvedl, že Biden zdůraznil Zelenskému "závazek Spojených států nadále podporovat Ukrajinu".

Podle Bidena se stáhly ukrajinské síly z Avdijivky poté, co "ukrajinští vojáci museli v důsledku nečinnosti Kongresu rozdělit munici na příděly, což vedlo k prvním výrazným ziskům Ruska za poslední měsíce".

Biden také "opětovně potvrdil silnou podporu vlády USA a Američanů pro svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny" a vyzval americký Kongres, aby urychleně schválil návrh zákona o výdajích včetně pomoci Ukrajině.

Zelenskyj po telefonátu napsal v aplikaci Telegram, že je "rád, že můžu počítat s plnou podporou amerického prezidenta. Doufáme také v moudré rozhodnutí amerického Kongresu."

Bidenova administrativa v Kongresu usiluje o schválení návrhu zákona v hodnotě 118 miliard dolarů, který je spojen s pomocí USA pro Ukrajinu. Republikáni však blokují tento návrh a výměnou za svou podporu požadují posílení ochrany hranic. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy