Paříž - Nejen český parlament občas předvádí divadlo. Pozdvižení ve francouzském sboru zákonodárců vyvolal poslanec opoziční pravice, když odmítl oslovovat kolegyni předsedající zasedání "paní předsedkyně" a trval na oslovení "paní předsedo". Komedie skončila pokutou, feministky jásají.
Socialistická poslankyně Sandrine Mazetierová využila práva předsednického křesla a srazila na měsíc poslaneckou dietu Juliena Auberta o čtvrtinu, tedy o 1378 eur (37.840 korun).
Mazetierová se okamžitě stala hrdinkou v očích francouzských feministek. Opoziční politici ji naopak obvinili z netolerantnosti a zavádění "policejních manýr" do parlamentu.
Aubert se odvolával na Francouzskou akademii, která podle něj pro osobu předsedající poslaneckému zasedání s přechýlením slova předseda nepočítá.
"Snažíte se politizovat otázku, která se týká jen francouzské gramatiky," obvinil Aubert při slovní potyčce Mazetierovou. "Vůbec nic nepolitizuji. Buď projevíte respekt k předsednictví zasedání, nebo nikoli, ale pak nastává problém," odvětila politička.
Oba protagonisté úterního výstupu se kolem této sémantické otázky střetli již v lednu, kdy Mazetierová také předsedala poslanecké schůzi. Poté, co ji Aubert oslovil "paní předsedo", odvětila tehdy ještě s humorem: "Pane poslankyně. Byl jste poslední zapsanou řečnicí. Všeobecná diskuse tak skončila."
Související
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
před 2 hodinami
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
před 4 hodinami
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
před 5 hodinami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 6 hodinami
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 6 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 7 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 8 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 8 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 8 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 9 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 10 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 11 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 12 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 13 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
V čele české delegace na nadcházejícím červencovém summitu NATO v turecké Ankaře stane premiér Andrej Babiš (ANO), nikoliv prezident Petr Pavel. Předseda vlády oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) již v pátek oficiálně zapsal prezidenta i jeho doprovod na seznam účastníků.
Zdroj: Libor Novák