Vražda, či eutanazie? Soudce musí rozhodnout v komplikované kauze

Varšava - Polský soudce Witold Franckiewicz musí rozhodnout ve velmi nezvyklém případu údajného vraha, který se doznal k zabití zmrzačeného podnikatele. Obžalovaný se ale hájí, že se dopustil jen eutanazie. Oběť si ho sama najala a on zabíjel ze soucitu.

Zabitý podnikatel, Tomasz N. (†36) z Kladska u hranic s Českem, ochrnul na polovinu těla poté, co jej koncem předloňského roku postihla mrtvice.

"Syn dřív pracoval až moc. Po neštěstí se nedokázal se situací smířit. Snad každý den mluvil o smrti. Že se mu nechce žít, že si koupí pistoli. Nevěřila jsem mu (...) Jednou si koupil ocelové lanko a tvrdil, že se jde pověsit. Šel do lesa, ale vrátil se," vyprávěla Tomaszova matka během prvního soudního procesu.

Policie po nalezení mrtvého prověřila jeho počítač a zjistila, že vyhledával informace o jedech, sebevraždách a nákupu zbraní. Zanechal i dva dopisy na rozloučenou: "Mám vás rád, ale už si neporadím. Nemoc mě zničila."

Mrtvého nalezli turisté loni v září, s množstvím ran po pádu z několikametrového srázu. Příčinou smrti však bylo podříznuté hrdlo. Vzápětí policisté zabušili na dveře Andrzeje O., dříve odsouzeného za domácí násilí a řízení v opilosti, v jehož společnosti byl Tomasz naposledy viděn. K zabití se hned přiznal.

Udělal tak prý až po dlouhém přemlouvání a na přání kamaráda, který si koupil životní pojistky, aby zajistil své blízké, ale v případě sebevraždy by pojišťovny nic nevyplatily. Za "pomoc" dostal 5000 zlotých (asi 33.000 Kč). "Peníze neměly žádný význam, i tak bych udělal, o co prosil, protože jsem měl s ním soucit," prohlásil.

Ale právě "honorář" od oběti zřejmě rozhodl, že soud při prvním procesu verzi o eutanazii úplně neuvěřil. Prokurátor žádal 25 let vězení za loupežnou vraždu, jak si přáli i rodiče oběti. Soudce nakonec vyměřil 15 let s vysvětlením, že o přání oběti zemřít není pochyb.

Obhájkyně se odvolala a požádala o přivolání znalců, jejichž posudek může mít cenu několika let za mřížemi. Kdo totiž zabije člověka na jeho přání a pod vlivem soucitu, tomu v Polsku hrozí od tří měsíců po pět let za mřížemi.

Související

Ilustrační foto

Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití

Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.
Polsko, ilustrační foto

Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste

Polsko zažívá nebývalý nápor aktivit cizích rozvědek, který svou intenzitou překonává vše, co kontrarozvědka řešila v posledních třech dekádách. Podle aktuálních dat Agentury pro vnitřní bezpečnost (ABW) se země stala hlavním terčem hybridních útoků. Klíčovými aktéry jsou tajné služby Ruska a Běloruska, v těsném závěsu se však objevuje také vliv Číny.

Více souvisejících

Polsko eutanazie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Špatná pro nás i celý svobodný svět. Izrael se bouří proti dohodě USA s Íránem

Izraelský ministr obrany Israel Kac podle informací tamního deníku Haarec prohlásil, že armáda zůstane v bezpečnostních zónách v Libanonu, Sýrii a Pásmu Gazy na neurčito. Cílem tohoto kroku je ochrana hranic a izraelských komunit před džihádistickými elementy. Izrael v současnosti okupuje části jižního Libanonu a podle vyjádření ministra obrany se odtud vojáci nestáhnou. Izrael byl vyloučen z mírových rozhovorů zprostředkovaných Pákistánem, přestože koncem února zahájil spolu se Spojenými státy válku proti Íránu. Mnoho izraelských politiků i veřejnost si přeje pokračování bojů v Libanonu, aby došlo k dalšímu oslabení schopností Hizballáhu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Letní počasí

Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta

V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie

Na její start na letošním fotbalovém světovém šampionátu se fanoušci těšili s velkým očekáváním. Není divu, vždyť Brazílie je dlouhodobý fotbalový pojem a jedná se pokaždé o velkého favorita světových šampionátů. Vždyť jde o národní tým s historicky nejvyšším počtem triumfů. Proto tak musel být nakonec výkon svěřenců věhlasného italského kouče Carla Ancelottiho pro mnohé zklamáním. V úvodním zápase s Marokem totiž nejprve vedli Afričané, aby pak přeci jen díky Viníciusovi Júniorovi Brazilci vyrovnali. Na víc než na bod ale jejich výkon nestačil. Bod byl naopak zlatý pro fotbalisty Kataru, kteří využili upadající výkon Švýcarska a v samotném závěru získali gólem na 1:1 historicky první bod na MS. Premiérovou výhru na MS si pak připsali Skotové, kteří zdolali ve svém utkání Haiti. Australané si poradili s Tureckem 2:0.

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim

Letecká společnost Smartwings od zimního letového řádu 2026/2027 rozšíří nabídku pravidelných linek z Prahy. Od 23. října zahájí přímé lety do Lisabonu a současně navýší počet spojů do Porta, Bilbaa a Toulouse. Nově bude také celoročně provozovat linku do Nice.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou

Fotbalisté Kanady v rámci skupiny B vybojovali na letošním fotbalovém mistrovství světa historicky první bod v historii světových šampionátů. Poté, co při předešlých dvou účastech (1986 a 2022) všechny své zápasy prohráli, nyní před domácím publikem dokázali remizovat a odvrátit tak možná pro někoho nečekanou případnou výhru Bosny a Hercegoviny. Do turnaje v noci na sobotu vstoupil i poslední ze tří pořadatelů – Američané. Ti v rámci skupiny D pro změnu slaví hladké vítězství nad Paraguayí 4:1, přičemž dvě přesné trefy si připsal Balogun.

včera

Bern, Švýcarsko

Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko

Odmítnutí švýcarské iniciativy na zastropování počtu obyvatel na deseti milionech je pro českou ekonomiku mírně pozitivní zprávou. Neznamená nový růstový impuls, ale odvrací riziko zhoršení vztahů mezi Švýcarskem a Evropskou unií. To je důležité i pro české exportéry, firmy napojené na evropské dodavatelské řetězce a část kvalifikovaných pracovníků, kteří ve Švýcarsku pracují nebo o práci v zemi uvažují.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlaky, ilustrační fotografie.

Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku

O víkendu má DB InfraGO obnovit provoz na přímé trati z Berlína do Hamburku. Od neděle 14. června vstoupí v platnost plánované jízdní řády. Česká republika znovu získá přímé a rychlé spojení s Hamburkem a Kielem a v plném plánovaném rozsahu bude nabídnuté spojení do Kodaně. Cesta z Prahy do Hamburku bude trvat nově pouze 6 hodin, je to zhruba o 40 minut méně oproti období před výlukou. 

včera

Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody

Írán zpochybnil nedělní termín podpisu mírové dohody s USA, o kterém informoval americký prezident Donald Trump. Upozornila na to britská stanice BBC. Podle Teheránu je nutné přesné datum podpisu memoranda teprve stanovit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy