Hazard se životy cestujících? Letadlu docházelo palivo, pilot letěl dál. Bál se vyhazovu

Newcastle - Britské letecké úřady prošetřují počínání pilota společnosti Thomas Cook, který zřejmě nedbal bezpečnostních instrukcí týkajících se palivové rezervy a letadlo s 242 lidmi na palubě přesměroval na vzdálené letiště. Informuje server news.com.au.

Zpráva uvádí, že vystresovaný pilot stroje Boeing 757 učinil během letu hned několik chyb. Letoun měl původně dosednout v britském Newcastlu, ale dispečeři ho přesměrovali na letiště v Manchesteru. Důvodem byla závada na klapkách stroje a delší přistávací dráha v druhém jmenovaném městě měla umožnit bezpečnější přistání.

Letadlo díky tomu muselo zůstat ve vzduchu dalších 20 minut a spálilo výrazně více paliva. Zpráva uvádí, že pilot měl přistát v Edinburghu, který se nacházel blíž, případně se znovu stočit na Newcastle poté, co klapka začala opět správně fungovat.

Boeingu v době přistání zbývalo v nádržích pouze 900 kg paliva. Bezpečnostní standardy přitom vyžadují nejméně 1627 kg. "Nízký a nevyvážený stav paliva...mohl mít vážné důsledky," uvádí vyšetřovací zpráva.

Důvodem pilotova jednání byl zřejmě strach ze ztráty zaměstnání. V aerolinkách Thomas Cook totiž probíhá značná restrukturalizace a kapitán měl být údajně jedním z pilotů degradovaných do pozice prvního důstojníka, což by vedlo ke značnému snížení jeho platu.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Boeing-757

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy