Paříž - Rusko může prozatím na dodávku bojové lodi Mistral z Francie zapomenout. První plavidlo mělo být dodáno už na konci října, ale plán se odkládá na listopad. Co se stalo?
Ministr obrany Jean-Yves Le Drian potvrdil, že Francie dá Rusům moderní loď jen tehdy, pokud na Ukrajině bude platit trvalý klid zbraní a najde se politické řešení krize. "Prezident (François Hollande) řekl, že pokud se politické podmínky nezmění, nebude uvažovat o povolení dodávky. Rozhodne v průběhu listopadu," řekl novinářům Le Drian.
Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby neposilovala ruské vojenské námořnictvo. Francouzští spojenci v NATO zdůrazňují, že z Ruska se na pozadí ukrajinské krize stal z někdejšího partnera potencionální nepřítel.
Kontrakt v hodnotě 1,12 miliardy eur (takřka 31 miliard korun) na dvě řídící a výsadková plavidla Mistral, která při misích můžou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí.
První loď nazvaná Vladivostok je připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Podle plánů se tak mělo stát koncem tohoto týdne. Druhá loď by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Má být pojmenována Sevastopol po velkém přístavu na Krymu.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 1 hodinou
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 2 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 4 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
14. srpna 2026 20:25
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
Sparťané v úvodním zápase po velice slibném výkonu porazili francouzský Lyon 2:1. Přestože ale kouč Brian Priske vyrukoval do odvety v Lyonu se stejnou základní sestavou, stejně nadějný výkon se tentokrát bohužel pro český fotbal nezopakoval. I kvůli chybě gólmana Jakuba Surovčíka a osudnému faulu Adama Ševínského, jenž byl vyloučen, lyonští přeci jenom dokázali přesilovku beze zbytku využít. Ke gólu Nuamaha z 20. minuty se přidaly ve druhé půli ještě trefy Maitlanda-Nilese a Nortona a díky výhře 3:0 tak Lyon Spartu odsoudil pouze k účasti v ligové fázi Evropské ligy.
Zdroj: David Holub