Začala stavba nejrychlejšího auta světa. Překoná 1000 mil v hodině

Glasgow - Ve Velké Británii začala stavba vozu Bloodhound, který má pokořit světový rychlostní rekord pro automobily. Do konce roku by měl prolomit dosavadní nejvyšší rychlost 1228 kilometrů v hodině, jíž dosáhlo v roce 1997 tryskové vozidlo Thurst SSC. Informuje server BBC.

Ve skotském Glasgowě začala společnost Castle Engineering vyrábět speciální kola. Tyto devadesáticentimetrové disky mají být zásadním prvkem konceptu vozu Bloodhound. Při pokusu o pokoření rekordu dosáhnou až 170 otáček za vteřinu.

Síly, kterým musí kola odolat, jsou extrémní. Inženýři spočítaly, že na jejich lem bude působit přetížení 50 tisíc G. Budou tedy reálně vážit padesáttisíckrát více než za klidového stavu.

"Co to znamená? Znamená to, že pytlík cukru položený na kolo v klidu by v plné rychlosti vážil více než plně naložený kamion," vysvětluje Conor La Grue, ředitel projektu Bloodhound. Kvalitní kola jsou podle jeho názoru klíčem k úspěšnému zdolání rekordu.

Bloodhound SSC (Supersonic Car) bude poháněn proudovým motorem ze stíhačky Eurofighter Typhoon. Tým konstruktérů si klade za cíl výrazně vylepšit současný rychlostní rekord a prolomit hranici tisíc mil v hodině (přes 1600 kilometrů za hodinu). K tomu zřejmě nedojde dříve než v roce 2016 na solné pláni v Jihoafrické republice.    

Související

Karel III.

Karel III. se poprvé od diagnózy ukázal Britům. S Camillou šel do kostela

Britský král Karel III. se zatím s nepříjemnou diagnózou vyrovnává dobře. Po sobotním prvním prohlášení se v neděli poprvé od zveřejnění informace o zdravotním stavu ukázal na veřejnosti. Buckinghamský palác před týdnem oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

Více souvisejících

Velká Británie Bloodhound SSC (nadzvukové auto)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy