Moskva/Praha - Ve střední Evropě a také v České republice sílí strach z Ruska. Podle průzkumu agentury Ipsos se více než polovina Čechů bojí vojenského útoku na naše spojence. Rostou také obavy z ruských tajných služeb. Řada evropských zemí tak kvůli Rusku zbrojí, zvyšuje počty vojáků, pořádá manévry nebo dokonce staví obranné zdi.
Většina české populace podle průzkumů vnímá Rusko jako hrozbu. Více než dvě třetiny národa se obávají aktivit ruských špiónů. Více než polovina Čechů se podle průzkumu také bojí útoku Ruska na naše spojence v Pobaltí.
Právě v zemích, které s Ruskem sousedí se mohutně zbrojí. A konají se rozsáhlá cvičení. Například v Litvě je cílem natrénovat obranu před útokem z východu podle krymského scénáře. Manévry se konají i v sousedním Lotyšsku, Estonsku a v severním moři probíhá jedno z největších protiponorkových cvičení severoatlantické aliance.
Napětí na severu Evropy se přitom stupňuje už několik měsíců. Finsko minulý týden zaznamenalo neznámou ponorku nedaleko svého pobřeží. Podobnou zprávu oznámilo v dubnu Lotyšsko.
Ukrajina na konci dubna začala stavět na hranicích mezi oběma státy dva tisíce kilometrů dlouhou zeď. Ukrajinci na ni dostali dvouapůlmiliardovou půjčku od Poláků. "Věříme, že těžké okolnosti jsou vždy zkouškou přátelství a spojenectví. Rádi bychom, aby Ukrajina viděla Polsko jako blízkého přítele," uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski.
Sama Varšava oznámila největší nákup vojenské techniky v historii a na jejím území budou rozmístěny obranné rakety Patriot. Pořídit chtějí sedmdesát víceúčelových vrtulníků a staví čtyři nové válečné lodě. Polsko utratí v příštích letech za modernizaci armády až bilion korun.
O tom, že obavy jsou na místě svědčí poslední zprávy z Ukrajiny. Podle Američanů a severoatlantické aliance chystají proruští povstalci v Donbasu novou ofenzivu a za hranicemi na Ruské straně je prý připraveno 50 tisíc ruských vojáků. Moskva také chystá společně s Pekingem rozsáhlé námořní cvičení ve středozemním moři.
Související
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
Rusko , češi , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
před 45 minutami
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
před 1 hodinou
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
před 2 hodinami
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 2 hodinami
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 3 hodinami
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 4 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 4 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 5 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 6 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 7 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 8 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 8 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 9 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 10 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 11 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 11 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 12 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 14 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
Málo vídaným případem se od pondělí zabývají policisté z Olomouckého kraje. Přivolali je totiž k osobnímu vlaku, protože panovalo podezření, že strojvedoucí je opilý. To se potvrdilo. Muž je nyní vyšetřován pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Zdroj: Jan Hrabě