Londýn - Obhájci podnikatele Františka Savova u soudu v Londýně zpochybňovali postup ČR při žádosti o jeho vydání. Soud se k případu vrátí v pondělí
Savovovi obhájci dnes u londýnského soudu zpochybňovali postup České republiky při žádosti o vydání z Británie. Jako svědek asi tři hodiny vypovídal také Savovův český obhájce Jiří Jarošek.
Savov, který je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, sledoval dnešní soudní jednání zpoza skleněné přepážky. Jeho britští obhájci si přinesli celkem šest krabic s podkladovými materiály.
"Stále věřím v elementární spravedlnost a nezávislý pohled české justice, která posuzuje žádost českých orgánů o moje vydání," uvedl Savov v prohlášení, které médiím poskytl jeho zástupce Jan Hrubeš. Podnikatel sám po konci dnešního líčení s novináři nehovořil.
Hrubeš sám při odchodu poznamenal, že velký podíl na délce řízení má také Česká republika. "Ocitá se v důkazní nouzi. Přistoupila k řadě nestandardních kroků, kdy britskému soudu předkládá anglické překlady českých dokumentů se záměrným posunutím faktů a významů," uvedl.
Savovovi právníci tak dnes upozorňovali mimo jiné na nesrovnalosti v překladech, například na rozdíl mezi obviněním a obžalobou. Připomněli také, že Savov byl až do nedávna stíhán jako uprchlý, ačkoliv čeští vyšetřovatelé místo jeho pobytu znali už v loňském roce. Základem jejich argumentace pak je, že věc je stále ve vyšetřovací fázi a jejich klient není obžalovaný.
Britský soudce Howard Riddle při dnešním zasedání také položil otázku, proč čeští vyšetřovatelé - pokud věc nemohou bez Savovova výslechu uzavřít - dotyčného nevyslechnou v britské metropoli či prostřednictvím telemostu. Podle tvrzení obhajoby to ale sama česká státní zástupkyně Iva Bicanová považuje za nepraktické vzhledem k velkému množství potřebných dokumentů.
"Pravomoci státního zástupce jsou omezeny územím České republiky vyjma výslechu prostřednictvím videokonference, která v této věci není vhodná," uvedla na dotaz ČTK mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Důvod nevhodnosti videokonference prý nemůže upřesnit, protože se týká vyšetřovacích úkonů probíhajícího řízení.
"To, že doposud není vyslechnut, je především vinou samotného obviněného, který se od počátku vyhýbá trestnímu řízení a donedávna byl stíhán jako uprchlý. Opakovaně byl k výslechu předvoláván. Svého práva vypovídat tak již dávno mohl využít," doplnila mluvčí. Savov v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá.
Londýnský soud se přípustností vydání zabýval už loni v listopadu, kdy věc odročil. Podnikatel ale nyní nesmí v noci opouštět bydliště, musí se dvakrát týdně hlásit na policejní stanici a nemůže vycestovat ze země.
21. prosince 2025 16:44
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
Související
Státní zastupitelství obžalovalo Savova a dalších deset lidí z krácení daní
Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých peněz v kauze podnikatele Savova
František Savov (majitel vydavatelství Mladá fronta) , Velká Británie , soudy
Aktuálně se děje
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
21. prosince 2025 21:45
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
21. prosince 2025 20:28
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
21. prosince 2025 19:16
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák