Polsko je ochotné přijmout více uprchlíků

Varšava - Polsko navrhne nový, vyšší počet uprchlíků, které by mohlo na svém území dobrovolně přijmout. Naznačila to dnes premiérka Ewa Kopaczová.

Polsko až dosud říkalo, že by mohlo do roku 2017 přijmout 2200 utečenců. To byl menší počet, než navrhovala Evropská komise, jejíž návrh na kvóty pro členské země byl však zamítnut.

"Dnes nemluvíme o 2200 (uprchlících), ale vzhledem k rostoucímu přílivu uprchlíků přicházejících do Evropy je záhodno, abychom znovu zvážili tento návrh. Polsko přijde s novým prohlášením," řekla premiérka na tiskové konferenci v Gdaňsku.

Ujistila, že nový návrh bude vypracován s vědomím odpovědnosti a možností země. Zdůraznila také, že tato opatření by se neměla týkat ekonomických migrantů, ale uprchlíků, kteří "riskují svůj život a zdraví, pokud by zůstali ve své vlasti, Sýrii či Eritreji".

Řada západních představitelů v poslední době ostře kritizovala východoevropské členy Evropské unie za zdrženlivý postoj vůči problému, jaký představuje příliv tisíců uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Ewa Kopaczova uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy