Londýn - Hlasitý euroskeptik Iain Duncan Smith, který zároveň působil jako britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu, podal demisi. Protestuje tak proti plánovanému krácení sociálních dávek.
Bývalý šéf britských konzervativců v pátek večer prohlásil, že úsporné plány ministra financí George Osbornea nejsou obhajitelné, protože jsou zároveň výhodné pro lidi s vysokými příjmy. Rozpočet představený minulý týden podle něj počítá například s krácením invalidních dávek a zároveň se snižováním daní bohatších domácností.
Premiér David Cameron prohlásil, že je odstoupením ministra „zmaten a zklamán" a dnes na uprázdněný post jmenoval bývalého ministra pro záležitosti Walesu Stephena Crabba, který je zastáncem setrvání Británie v EU.
Duncan Smith, který post od roku 2010, prohlásil, že už „není schopen pasivně přihlížet" chystaným opatřením, které jsou podle něj spíš politického rázu, než v zájmu národní ekonomiky. Sám se přitom zasazoval o omezení sociálního státu. Smith byl jedním z ministrů, kteří horovali pro vystoupení Británie z unie
Tento krok může podle odborníků oslabit i ministra financí Osbornea, který stejně jako Cameron vyzývá Brity, aby v referendu plánovaném na 23. června hlasovali pro setrvání Británie v EU.
Předsedové Labouristické strany a liberálních demokratů Osbornea vyzvali, aby rovněž podal demisi. Ještě tak zesílila kritika politiky škrtů, kterou zastává dosud nejnadějnější kandidát na nástupnictví po Cameronovi.
Rezignace významného ministra prohloubit spory ohledně přístupu k Evropské unii uvnitř vládní Konzervativní strany, uvedla agentura Reuters.
Související
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Velká Británie , David Cameron
Aktuálně se děje
před 36 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě