Brusel - Šéfka výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová dnes za zbytečné osobní útoky označila slova, která na její adresu ve středu v českém parlamentu pronesl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.
V rozhovoru se zpravodajem ČTK zároveň vyzvala české zákonodárce ke změně domácích pravidel tak, aby bylo zcela jasné, že politici nemohou být zároveň vlivnými a významnými podnikateli.
Babiš ve středu před poslanci desítky minut vysvětloval okolnosti kauzy Farma Čapí hnízdo a evropské dotace pro ni, kterou se nyní zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). V částech své řeči ale Babiš upozorňoval především na minulé kauzy jiných politiků a celý případ označoval za kampaň, která jej má poškodit.
K Farmě Čapí hnízdo ministr poslancům řekl, že ji v době získání evropské dotace vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
OLAF, který má na starosti ochranu finančních zájmů EU, se věcí zabývá od konce ledna. Než zahájil vyšetřování, prověřoval informace z anonymního dopisu, který kauzu popisoval. Sněmovna ve středu debatu o Čapím hnízdě nakonec přerušila, chce počkat právě na výsledky vyšetřování OLAF.
Související
Grässleová si podala Babiše: Využil svého postavení, aby získal výhody
Babišova kritička Grässleová se v europarlamentu už neobjeví
Ingeborg Grässleová , Andrej Babiš , Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 41 minutami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 1 hodinou
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 1 hodinou
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 1 hodinou
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 2 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 3 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 4 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 4 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 4 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 6 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 6 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 7 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 8 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 9 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 10 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 11 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 12 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) vydala varování, podle kterého by zablokování Hormuzského průlivu mohlo během šesti až dvanácti měsíců vyvolat celosvětovou potravinovou krizi. Pokud vlády jednotlivých států nezačnou okamžitě jednat, hrozí prudký nárůst cen jídla. Uzavření této klíčové námořní trasy totiž nepředstavuje pouze krátkodobý výpadek v dopravě, ale znamená začátek hlubokého systémového šoku pro globální trh.
Zdroj: Libor Novák